fbpx

Doğru Süt Sağma Pompası Seçimi

Doğru Süt Sağma Pompası Seçimi

Piyasada çok çeşitli emiş gücüne sahip, farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde süt sağma cihazları bulunmaktadır. Fiyat ve fayda oranı gözetilerek en iyisini seçmek bazen kafa karıştırıcı olabilir.
En iyi süt sağma cihazına karar vermek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Karşılaştırma Tablosu

Pompa Tipi Emme Gücü /Döngüler Avantaj Dezavantaj Maliyet
Manuel Süt Sağma Pompası Değişken Küçük, taşınabilir ve sessizdir. Süt üretimini desteklemeyebilir. Yorucudur. Uygun döngü veya emiş elde edilemeyebilir. Süt salgısını sürdürmek için kullanışlı değildir. Ucuzdur.
Elektrikli ya da Pilli Süt Sağma Pompaları Değişken Küçük ve sessizdir. Çift veya tek pompalama yapılabilir. Otomatik döngüdür. Süt üretimini desteklemeyebilir. Bazı makinelerde yeterli döngü ve emiş elde etmek zor olabilir. Her marka ve cihaz farklıdır. Markadan markaya fiyatlar değişir. Manuel pompalar kadar ucuz değildir.
Hastane Tipi Süt Sağma  Pompası Güçlü emiş ve döngüleri vardır. Markadan markaya değişir. Çift veya tek pompalama yapılır.

Otomatik döngü vardır.

Bebeğin emme basıncını ve döngü hızını taklit eder.

Süt üretimini artırır.

Büyüktür.

Taşımak zordur.

Satın alma ücreti pahalıdır. Aylık kiralamalar yapılabilir.

Süt Sağma Cihazı Alırken Dikkate Alınması Gereken Özellikler

Süt Sağma Pompası Seçimi Döngü Ve Emme Ayarları

Göğüs pompaları, hem emme basıncını hem de bebeğin emme sıklığını taklit ederek memeyi boşaltmak üzere tasarlanmıştır.
Dakikada 40-60 kez otomatik olarak döngü sağlayan bir pompa, prolaktin seviyenizi ve süt üretiminizi yüksek tutarak sütün sağılmasında en etkili pompa olacaktır. Emme gücünün yüksek olması konforunuzu, süt sağma verimini ve süt üretimini olumlu yönde etkiler.
150 mmHg basıncın altındaki emme seviyeleri memeyi boşaltmada etkisizdir ve 220 mmHg basıncın üzerindekiler meme başı ağrısına neden olabilir. Kaliteli pompaların çoğu, ihtiyaçlarınıza göre değiştirmenize izin veren, ayarlanabilir emiş seviyelerine ve döngülere (yukarıda belirtilen aralıklar içinde) veya emmeyi otomatik olarak oluşturan ve serbest bırakan önceden ayarlanmış kontrollere sahip olacaktır.

Çift Sağım Veya Tek Sağım

İyi bir pompa, her iki memeyi aynı anda pompalamanıza olanak tanır, bu sağım için daha hızlı bir yoldur ve salınan prolaktin miktarını artırarak daha yüksek süt üretimine yol açar. Pompalama konusunda uzmanlaştıktan sonra, çift pompa kullanmak 10 dakika kadar kısa sürebilir. Tek pompalama yaklaşık 15-20 dakikadan uzun sürmemelidir.

Açık Ve Kapalı Sistem

Süt sağma pompaları açık veya kapalı sisteme dayalıdır. Açık sistemde, toplama kiti ile motor arasında herhangi bir engel olmadığından pompa motoru sütünüze maruz kalabilir. Bu, sütünüzün istemeden motora ‘çekilmesine’ ve sonunda küf oluşumuna neden olabilir.

Bu tip pompaları tamamen temizlemenin ve dezenfekte etmenin bir yolu yoktur. Pompada kalan süt kalıntılarının potansiyel olarak hastalığa neden olma olasılığı nedeniyle açık sistem pompalarının yalnızca tek bir kullanıcı tarafından kullanılması önerilir. Kapalı bir sistemde toplama kiti ve pompa motoru bir bariyerle (filtreler veya membranlar) tamamen ayrılmıştır) böylece sütünüz motora ulaşmaz. Bu, küf oluşumu ve süt kalıntıları ile kirlenme olasılığını azaltır.

Süt Sağma Pompası

Tek Kullanıcı – Çok Kullanıcı

Tek kullanıcılı pompaların motorları bir yıla kadar garantilidir, çok kullanıcılı pompalar ise endüstriyel dayanıklı motor sayesinde yıllarca tekrarlanan kullanımlara dayanabilir.

Adaptörler Ve Piller

Cihazınız ne tür bir güce sahip olmalı? Bazı pompalar elektrikle çalışırken, bazıları pil gücüyle, bazıları ise yalnızca manuel çalışabilir. Emiş gücü açısından elektrik ve pil gücüyle çalışan süt sağma pompalarını tercih etmelisiniz.

Taşıma Çantası

Pompa portatif mi ve taşıması kolay mı? Bir taşıma çantasıyla mı geliyor ve sütünüzü serin tutacak bir bölmesi var mı (buzdolabına erişiminiz yoksa özellikle önemlidir)? Bazı pompalar çok büyük, hantal ve ağırdır, bazıları ise cebe sığacak kadar küçüktür.

Diğer Özellikler

Süt sağma pompalarında dikkate almak isteyebileceğiniz bir dizi başka özellik vardır. En önemlilerinden biri, başlık veya kalkanların değiştirilebilir olup olmadığıdır. Bazı pompalarda, bebeğinizin süt akışına yardımcı olmak için yaptığı hızlı emmeyi taklit etmek için döngüleri ve emme ışığını otomatik olarak ayarlayan bir “bırakma” özelliği bulunur. Bazı pompalar, son pompalama seansınızın süresi ve uzunluğunun yanı sıra hızı ve sağdığı süreyi gösteren ekran sunar.

Avantajları Ve Dezavantajlarını Kullanım Amacına Göre

manuel süt sağma pompasıManuel Pompalar

elle sıkılıp bırakıldığında emiş oluşturur ve serbest bırakır. Bu pompalar hafif, küçük ve sessiz olduklarından kolay taşınabilirler. El pompaları, dolgunluğu gidermek için pompa yapması gereken kadınlar için en uygunudur. Çok az kadın, bir bebeğin emme hızında devir yapamadığı için tam zamanlı bir el pompası kullanarak tam süt tedarikini sağlayabilir. Normal pompanız yoksa yanınızda yedek bir el pompası bulundurmanız faydalı olabilir.

Kişisel Kullanım

Bu pompaların çoğu çift pompalıdır (ve gerekirse tekli pompalamaya dönüştürülebilir) ve otomatik olarak dakikada 40-60 kez devir yapar. Bu pompalar, hızı ve emiş gücünü rahatınıza göre ayarlamanıza izin veren çift kontrol mekanizmalarına sahiptir. Birden fazla güç kaynağıyla kullanılabilirler: elektrik veya pil ile kullanılabilirler. Kişisel kullanım pompaları yalnızca tek kullanıcılıdır ve kapalı sistem olabilir veya olmayabilir. Bu pompalar, düzenli sağım işlemi yapması gereken anneler tarafından kullanım için en uygunudur. Annenin işe dönüşü için bu hafif, taşınabilir, yüksek etkili ve tam otomatik pompalar iyi bir seçimdir.

Süt Sağma Pompası Kiralama

Bunlar mevcut en verimli, etkili ve konforlu pompalardır. “Hastane sınıfı” kiralık pompalar çok yumuşak bir hareketle otomatik olarak dakikada 40-60 kez devir yapar, çift veya tek pompalayabilir ve bir bebeğin emme modelini taklit etmede en etkili pompalardır. Süt tedarikini korumak ve ayrıca süt tedarikini artırmak için kullanılabilirler. Kişisel kullanım pompaları gibi, bu pompalarda da hız ve emişin tercihinize göre ayarlanması için çift kontrol bulunur. Endüstriyel boyuttaki motorları nedeniyle büyük ve ağırdırlar, elektrikle çalışırlar ve pek taşınabilir değillerdir. Kapalı sistem, çok kullanıcılı pompalardır, bu nedenle pompa markasına uyan ve kişiye olan süt sağma setini Hastane sınıfı pompaların satın alınması çok pahalıdır. Normalde haftalık veya aylık olarak kiralanır.

Süt sağma pompası kiralamak, kullanımı hakkında bilgi almak ya da emzirme desteği almak bize ulaşabilirsiniz.