fbpx

Doğum Öncesi Evde Bebekli Hayata Hazırlık

Anne-baba adayları gebeliğin son aylarına doğru, doğum öncesi ve sonrasında yaşayabilecekleri belirsizlik nedeniyle mutluluğu, heyecanı, kaygıyı ve daha birçok yoğun duyguyu bir arada yaşar. Doğumu beklerken eve gelecek prens veya prenseslerinin ihtiyaçlarını belirlemeye konsantre olmak hem keyifli bir uğraş haline gelecek hem de biraz olsun kafaları kurcalayan düşüncelerden uzaklaşmalarına yardımcı olacaktır.

40 haftalık gebelik süresince bebekler anne ve babalarıyla güçlü bir bağ kurarlar. Anne ve babasının sesi bebeğe en yakın gelen ve güvende hissettiren sestir. Bebekler haftalarını tamamlayıp doğduklarında ise küçük bir alandan kendilerince güvensiz, sonsuz ve bilinmez bir dünyaya gelirler. Doğduktan sonra anne-babasıyla yakın bir bağ kurabilen, emzirmeyi öğrenen ve ev düzeninde huzurlu olan bebek, yeni hayatına daha kolay adapte olacak ve aile düzeni içerisinde ki yerini alacaktır. 

Cinsiyetin öğrenilmesi ve gebeliğin ilerlemesiyle birlikte aileler, hayatlarına dahil olacak küçük mucizeleri olan bebekleri için ev içerisinde yeni bir düzen hazırlamaya başlarlar. Doğum öncesi yapılacak hazırlıklar.

Bebek Odası

Bebekler genellikle ek gıdaya geçene kadar annelerinin odasında farklı bir beşikte yatarlar. O nedenle ilk hazırlıkların başında, yatak odasına bebeğin beşiğinin hazırlanması ve gerekiyorsa oda düzeni değişikliği gelir. Bu hazırlıklarla birlikte aynı zamanlarda bebeğin kendi odasının da hazırlanması uygun olacaktır. Çünkü bebek her ne kadar geceleri emzirme nedeniyle annesi ile birlikte aynı odada kalıyor olsa da gündüz uykuları ve bakım ihtiyaçları kendi odasında görülebilir. Böylelikle bebek kendi odasının farkına varacak ve sahiplenecektir.

 • Bebek odasının ışık gören, havadar ve nem almayan bir oda seçilmesi uygun olacaktır.
 • Duvar kağıtları, boyalar, yer kaplamaları (pvc,parke) ve mobilyalarının seçiminde özenli davranılmalıdır. Çünkü bebekler doğduklarında bağışıklık sistemleri ve ciğerleri henüz gelişmemiştir. O nedenle seçilecek malzemeler bebeğe zarar vermeyecek anti-bakteriyel materyallerden ve iyi kalite mobilyalardan olmalıdır.
 • Oda içerisinde halıdan kaçınılmalıdır. Çünkü halı, üzerinde toz ve mikroorganizma barındırdığından ayrıca havadaki nemi emdiğinden alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Mobilyalar ağaçtan tercih edilmeli, fonksiyonel olmalı, güvenli, yüksek ve köşeleri yuvarlak olacak şekilde seçilmelidir.
 • Yenidoğanın yatak içerisinde kullanacağı çarşaf, yorgan, yatak koruyucuların bebeğe uygun kumaştan alımı sağlanmalıdır.
 • Duvar renkleri bebeğe huzur veren açık yeşil veya mavi tonlarında tercih edilebilir.
 • Aydınlatma için küçük sarı ışık veren lambalar tercih edilmelidir. Böylelikle bebek gece uykusuna geçişi daha kolay sağlayacaktır.
 • Bebeğin yatağının üzerine konulacak dönence, bebeğin zihin gelişimi için fayda sağlayacaktır.
 • Doğum öncesi alınacak ev tipi ana kucağı bebeğinizi ev içerisinde rahat taşımanızı sağlar, yine aynı şekilde sling denen taşıma şalları ile bebek kendini daha güvende hisseder.
BB Banner 2
BB Banner 2

Ev İçi Güvenlik

Lohusa Koçu ve Yenidoğan Uzmanı Sahure Yalçın bebeğin büyümesi ve hareketlenmesiyle birlikte ev içi kaza olasılıklarının da artacağını hatırlatıyor. O nedenle ev içerisinde bebek doğmadan önce alınabilecek önlemlerle kaza olasılıklarının azaltılabileceğinin altını çiziyor. Bebek ve çocuklarda en sık görülen ev kazaları düşme, boğulma, tıkanma, yabancı cisim yutma, sudan haşlanma, ateşten yanma, temizlik malzemelerini içme, ilaç yutma, zehirlenme ve elektrik çarpmalarıdır. Hepimizin bildiği üzere bebekler parmaklarını deliklere sokmaya bayılır. Özellikle elektrik prizlerine boyları da yettiği için daha çok ilgilenirler. Hamilelikte prizlerin üzerine güvenliği sağlayacak kapaklar alınmalı veya prizler değiştirilmelidir. Bebeğin eliyle çekip itebileceği cam sehpalar veya düşebilecek TV gibi eşyalar sabitlenmeli, ucu sivri eşyalar ya değiştirilmeli veya revizyon edilmelidir. İlaçların ve temizlik malzemelerinin bulunduğu dolapların yerleri değiştirilmeli, mutfakta bebeğe zarar verebilecek ocak düzeni veya keskin materyallerin bulunduğu bölümleri kaldırılmalıdır. Sonraki dönemde karşılaşılabilecek çarpma ve düşmelere karşı dolap ve cam tutucu aparatlar temin edilmelidir.

Temizlik ve Sterizasyonun Önemi

Bebek eve gelmeden önce ince bir temizlik ile hijyenin sağlanmasına özen gösterilmelidir. Temizlik malzemeleri, içerisinde kimyasal maddeler barındırmayan ürünlerden seçilerek kullanılmalıdır.  Bebeğin, biberon, göğüs pompası, emzik gibi kullanacağı materyallerin steril edilmesi için de steril makinesi temin edilmelidir. Böylelikle hastalıklara karşı henüz savunmasız olan yenidoğan bebeğinizi de korumuş olursunuz.

Yatılı Misafirleri De Unutmayın!

Yenidoğan bebek eve geldiğinde bir süre bakımına yardımcı olacak anneanne veya babaanne için ev içi organizasyon önceden sağlanmalıdır. Yatacağı bir ortam hazırlanmalı gerekirse mobilya alımları yapılarak sabit bir düzen oturtulmalıdır.

Eve Uygun Kıyafet Seçimleri

Anne adayı gebeliği süresince bebeği için minnak ve birbirinden sevimli kıyafetlerden fazlasıyla alır. Öyle ki bebekler daha doğmadan onlarca tulum seti, ayakkabı, çorap, elbise ve hatta battaniyeye sahip olurlar. Bebeğin bazı kıyafetlerini giyemeden çok çabuk büyüyeceği düşünüldüğünde bir ihtiyaç listesinin hazırlanarak hareket edilmesi uygun olacaktır. Bebekler için yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken şey, kumaşların bebeğin cildine zarar vermeyen ve bir alerjik reaksiyona sebep olmayacak pamuklu veya organik kumaşlardan tercih edilmesidir. Bebeği rahatsız edebilecek çıtçıt ve fermuar detaylarından da kaçınılmalıdır. Alınan tüm kıyafetler bebek doğmadan yıkanmalı ve ütülenmelidir. Bebeklerin doğumdan sonraki yenidoğan sürecinde çoğunlukla evde olacakları düşünülerek, ev ısısının 21 dereceye sabitlenmesi ve ortam sıcaklığına göre bebeğin giydirilmesi uygun olacaktır.

  Biz Sizi Arayalım