Gebeliğin başından doğuma kadar olan süreçte anne adayları farklı heyecanlar, bilinmezlikler ve kaygılar yaşar. Oysaki doğumla birlikte bebeğine kavuşacak olan aile, yeni bir hayata yelken açacak ve büyük bir mutluluğa ev sahipliği yapacaktır. Peki doğumun belirtileri nelerdir?

Doğumun Belirtileri Nasıl Başlar?

Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları hangi aşamalardan geçeceklerini bilemediklerinden doğumun nasıl başlayacağı hakkında veya doğumun başladığını gösteren işaretler konusunda çok fazla bilgiye sahip değildirler. Gebeler, her ne kadar hekimlerinden, internet üzerinden, gebelikle ilgili kitaplardan bazı detayları öğrenmiş olsalar da doğum süreci yaklaşırken yaşanacaklarını biraz olsun bilmek, annenin kaygılarını azaltacak ve doğum süreçlerine kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğum sürecinin yakın zamanda başlayacağını gösteren farklı belirtiler vardır. Her anne adayı bu süreçten geçerek en son doğum elemini yapacağı güne gelir. 

 • Aşağı İnme / Bebeğin Yerleşmesi

Gebeliğin artık 37. haftalarına gelindiğinde bebek, anne karnında aşağı doğru pozisyon almış ve doğum kanalına doğru yönelmiştir. Aşağı inme durumu yaşandığında annenin karnında belirgin bir değişikliği olur ve bebeğin aşağı doğru indiği dışarıdan bakıldığında da anlaşılabilir.

Aşağı inme ve yerleşme ile birlikte annede bedenen bir rahatlama yaşanır. İlk olarak bebek annenin üst göğüs altı bölgesine artık baskı yapmadığı için anne adayı daha rahat nefes alıp vermeye başlar. İkinci olarak bu sefer bebek aşağı tarafa baskı yaptığından anne adayı makata doğru bir baskı hisseder. *Aşağı inme doğumun başladığını gösteren değil doğumun yaklaştığını gösteren bir işarettir.

 • Nişan Gelmesi

Doğumun yaklaştığı, kasılmaların başladığı dönemde rahim incelir ve rahim ağzında bulunan bebeği dış tehlikelerden koruyan sümüksü tıkaç açılır. Gebe bu durumu pembemsi ve kıvamlı bir akıntı şeklinde görebilir. Akıntının kanlı gelmesinin nedeni, rahim etrafında bulunan kılcal damarların çatlaması ve akıntı ile birlikte vajinadan atılmasıdır.

 Nişan gelmesi genellikle doğumun 24 saat içinde başlayacağına işarettir.  Bu işaret anne adayı tarafından iyi gözlemlenmelidir. Bazı gebelerde nişan doğumdan 3-4 gün öncede gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, gelen nişana düzenli doğum sancıları ve su gelmesi eşlik ediyorsa doğum başlamıştır demektir. 

 • Yalancı Kasılmalar

Gebeliğin 20. haftası yani 5. ayından itibaren rahimde olan kasılmalar anne adayı tarafından hissedilebilir. Bu kasılmalara Braxton Hicks yani yalancı kasılmalar adı verilir. Bu yalancı kasılmalar doğum sırasında bebeği aşağı doğru itecek olan kasılmaların rahim kaslarını gererek hazırlamaya çalışmasıdır.

Yalancı Doğum Nedir?

Yalancı doğum sancıları gebeliğin 5. ayından doğum eyleminin başlayacağı 40. Haftaya kadar farklı şiddetlerde devam eder. Bazı gebeler bu yalancı doğum sancılarının gelmesi ile birlikte doğumun başladığını düşünür. Bu kasılmaların gerçek doğum kasılması olup olmadığını anlayabilmek için aşağıdaki belirtileri gözlemlemeleri yeterli olacaktır. 

Yalancı Doğum Kasılmaları Nasıl Anlaşılır?

 • Kasılma aralıkları düzenli periyotlarda değilse,
 • Kasılma sıklığı ve şiddeti artmıyor ise,
 • Gelen ağrılar sadece karın alt bölgesinde hissediliyor ise,
 • Kasılma ağrıları gebe yürüdüğünde, dinlendiğinde veya uzandığında geçiyor ise yalancı doğum kasılmaları oluyor demektir.
 • Suyun Gelmesi

Bebek, gebelik süresince aminyo kesesi ve sıvısı içerisinde büyür. Bebeğin içinde bulunduğu bu sıvı doğumdan önce yırtılarak boşalır veya sızıntı şeklinde akar. Suyun gelmesi doğumun başladığının bir işaretidir. Henüz doğum kasılmalarınız başlamadıysa bile su geldiği taktirde hekim ile görüşerek hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü amniyo kesesi açıldığında bebek artık enfeksiyonlara karşı korumasız bir hale gelir ve bu durum kontrol altına alınmaz ise bazı sıkıntıları doğurabilir.

 • Gerçek Doğum Sancıları

Gerçek doğum kasılmaları doğum eylemini başlatan kasılma ve sancılardır. Yalancı doğum kasılmalarına göre farklı doğumun belirtileri gösterir.

Gerçek Doğum Kasılmaları (sancısı) Nasıl Anlaşılır?

 • Kasılma aralıkları düzenli periyotlarda geliyorsa, yani 5 dk da bir 30-40 saniye devam eden kasılma, dk sonra yeniden 30-40 sn tekrarlayan kasılmalar şeklinde ise,
 • Kasılma sıklığı 5 dk’dan 3 dk’ya indiyse ve kasılma şiddeti giderek artıyor ise,
 • Ağrı belden başlayarak karın ön kısmına doğru geliyor ise,
 • Kasılma ağrıları gebe hareket etmediğinde veya dinlendiğinde geçmiyor ise doğum eylemi başlamış demektir.

*Düzenli aralıklar ile gelen sancıları not almanız doğumun ilerleyişini takip etmenize yardımcı olacaktır.

Doğum Sancısı Başladığında Annede Olan Değişiklikler

İlk gerçek doğum sancısının gelmesinden itibaren anne adayı çok farklı duygu durumlarını bir arada yaşar.

 • Sancı acaba kaç dakikada bir geliyor.
 • Gelen sancı kaç saniye sürüyor.
 • Bu sancı gerçekten de doğumu başlatan sancı mı?

İşte tüm bu sorular annenin zihninde aynı anda beliriyor. Bununla birlikte doğum başladığında anne adayında yüksek bir enerji patlaması yaşanır. Kasılmalar bir taraftan devam ederken diğer taraftan evi toparlama, çarşafları değiştirme gibi hareket gerektiren işlerden kendilerini alamazlar. Bu durum doğum sürecinin anneye yaşattığı bir durumdur.

Burada anne adayının doğum sürecinin doğal bir süreç olduğunu kabullenmesi, bebeğine kavuşacağı anı düşünmesi, paniklememesi ve doğum ile ilgili herhangi bir kaygıya kapılmadan sakin hareket etmesi ve eşinin desteği önemlidir.