fbpx
Hizmetlerimiz

Evde Kan Alma

Evde Bebekten Kan Alma / Evde Çocuktan Kan Alma

Bebekler doğduğu andan itibaren gerek tarama amaçlı gerekse hastalık nedeniyle dönem dönem kan alınması gerekebilir. Bebek ve çocuklardan kan alma süreci bazen aileler için zorlu ve stresli bir süreç oluşturur. Çoğu zaman bebek ya da çocuk bu deneyimi öğrendiğinde kan alımı için hastaneye girdiği andan itibaren ağlamaya başlar. Bu sürecin bebek/çocuk ve aileler için daha kolay geçmesi, bebeğin ve çocuğun korkmadan, strese girmeden güvenilir ortamında yani kendi evinde kan alma işlemi profesyonel bir bebek hemşiresi tarafından gerçekleştirilebilir.

Bebek ve Çocuklarda Nereden ve Ne Kadar Kan Alınır?

Bebeklerden kapiller ve venöz kan, topuk ve el üstünden alınır. Çocuklarda ise genellikle el üzeri ya da koldan alınır. Bazen alınacak yer kan örneğinin miktarına göre değişebilir.

evde bebekten topuktan-kan alma

Kan Alınırken Bebek ya da Çocuk Nasıl Desteklenir?


Bebekler genellikle kan alımı sırasında ebeveyn kucağında ya da emzirme esnasında kendini daha güvenli hissederken, çocuklarda yine ebeveynin kucağında daha rahat hissederler. Bebeği ya da çocuğu bir yere yatırarak kan almaya çalışmak daha fazla strese girmesine neden olur. Özellikle yenidoğan döneminde emzirme esnasında çoğu zaman kan alındığının bile farkında olmazlar.
Genellikle ev ortamı çocuğun hızlı sakinleşmesi için oldukça konforludur. Bazen bebekler uyurken bile hiç uyandırılmadan kan alınması mümkün olabiliyor.

Evde Bebekten Kan Alma İşlemi İçin Nasıl Hazırlık Yapılır?


Bebeğiniz kaç aylık yada kaç yaşında olursa olsun hemşire evinize gelmeden önce yapılacak işlem bebek yada çocuğunuza sakin ve güvenli bir ses tonuyla anlatılmalıdır. Bebeklerin annelerinin hislerini taşıdıkları unutulmamalıdır.

Bebek hemşiresi evinize geldiğinde hemen işleme başlamadan önce bebek veya çocuk ile iletişim kurmalıdır.
Bebek veya çocuğun kolundan veya elinden kan alınacaksa önceden anestezik bir merhem/sprey ile cilt uyuşturularak daha az hissetmesi sağlanabilir.

Uygulama sonrası bebeğin / çocuğun kendini güvende hissettiği bir alana geçirerek rahatlaması sağlanır.

evde cocuktan kan alma

Evde Kan Aldırmanın Avantajları Nelerdir?

evde kan alma

Eve kan alımı için gelen hemşire genellikle üniforma giymek zorunda değildir. Bazen çocuklar için üniforma giyen birini bile görmek stres nedeni olabilir. Bu sebeple evde kan aldırmanın avantajlarından biridir.
Hazırlık aşamalarında bebek ve çocuk kendi rutininde devam edebilir. Bebeği ve çocuğu strese sokacak herhangi bir mekân değişikliği gerekmez.
Bebek /Çocuk kan alındığında ağlamaya başlasa bile kan alımı sonrasında sakinleşmesi ve regüle olması daha kolay olur. Kan alındıktan sonra sevdiği oyuncaklarına, kitap okumaya ya da uyumaya geri dönebilir.
Kan alma ya da çocuk bölümlerinde diğer çocukları ağlarken görmek bile çocuğu daha işleme başlamadan strese sokabilir. Evde yalnız olmak bu süreci daha kolay atlatmasını sağlar.

Evde kan aldırma randevusu almak için bize 0216 363 0 363 numaradan veya whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.

    Biz Sizi Arayalım