fbpx
Hizmetlerimiz

Evde NST Çekimi

(NST) Nonstres Testi Nedir?

Nonstres testi (NST), bebeğinizin sağlığını kontrol etmenin basit, invaziv olmayan bir yoludur.
Bazen kardiyotokografi olarak adlandırılan test, bebeğinizin hareketini, kalp atışını ve kasılmalarını kaydeder. Bebeğiniz dinlenme halinden hareket etmeye geçtiğinde veya doğum yapıyorsanız kasılmalar sırasında kalp ritmindeki değişiklikleri not eder. NST, bebeğinizin sağlıklı dolaşımı olduğu ve yeterli oksijen aldığı konusunda size güvence verebilir.

Nonstress Testini Kim Yaptırır?

NST, gebeler için yaygın olarak kullanılan bir testtir. Doktorunuz, hamileliğin 3. Trimesterinde( son 3 ayında) bebeğinizin sağlığını kontrol etmek ve doğum başladığında kalp ritimlerini takip için kullanabilir.

Evde-NST-cekimi

Evde NST neden tercih ediliyor?

Erken doğum tehditi, doğum ya da rutin takip için hastaneye gitmeyi tercih edilmeyen durumlarda, ev konforunda NST çekimi yaptırabilirsiniz. Özellikle erken doğum tehditi olan süreçte, hastalıkların ve viral enfeksiyonların arttığı dönemlerde hastaneye gitmeyi tercih etmiyorsanız; eğer istirahat ederek takibiniz öneriliyor ise evde çekim yaptırabilirsiniz.

Evde NST nasıl çekilir?

Evde NST çekimi ile hastanede çekim süreci aynıdır. Öncelikle talep Hekiminizin talebine göre değişmekle birlikte genellikle 20 dk. çekim yapılır. NST kâğıdı size teslim edilir. Dilerseniz Hekiminize iletilir ya da yorum bildirilir.

Nonstress-Testini-Kim-Yaptirir
Evde NST neden tercih ediliyor

NST çekim sıklığı ne olmalıdır?

Çekim sıklığı gebelikten gebeliğe değişebilir. Ancak son haftalara doğru iki haftada bir veya haftalık çekim takiplerine dönebilir. Rutin takibin dışında daha sık çekim istenilen gebelik durumları olabilir.

Bu durumlar;

 • Erken Doğum Tehditi
 • Fetal Büyüme Geriliği
 • İlaçlarla tedavi edilen gebelik öncesi ve gebelik diyabeti
 • Hipertansif bozukluk, kronik hipertansiyon ve preeklampsi
 • Azalmış fetal hareket
 • Çoğul gebelikler
 • Sistemik Lupus eritematozus
 • Antifosfolipid antikor sendromu
 • Tekrarlayan gebelik kaybı
 • Oligohidramnios
 • Gebelik kolestazı gibi durumlarda daha sık çekim takibi istenebilir.

Diğer durumlar arasında annede diğer kalp hastalıkları, hipertiroidizm, kronik karaciğer hastalıkları, uyuşturucu kullanımı ve kronik böbrek yetmezliği yer alır.

NST çekimi işlem basamakları nelerdir?

Gebe bir yatağa uzanır. Uzanmış olduğu bir yatakta baş pozisyonu 45 ° veya sırtüstü hipotansif sendroma neden olmamak için sol tarafına yatırılır.
Öncesinde leopold manevrasıyla bebek sırtı bulunarak ve kalp seslerini ölçen prop jel sürülerek yerleştirilir. Sonrasında rahmin tepe noktası (fundus) bulunarak kasılmaları ölçen prop yerleştirilir. Proplar yumuşak bir kemer aracılığıyla sabitlenir.
Bebeğin her hareketini hissettiğine işaretlemesi için anneye işaretleme-uyarı probu verilir. Bebeğin her hareketini hissettiğinde tuşa basması iletilir ve çekim için dinlenmeye bırakılır.

Teste hazırlanmak için ne yapmam gerekecek?

NST için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur. Yemek yedikten sonra çekim yapmak bebeğin hareketliliği için daha iyi olacaktır. Tok olmak dışında herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Testin tekrarlanması gerekir mi?

NST çekimi bebeğin uyku periyoduna denk gelirse, bebeğin kalp aktivitesi beklenen hareketlilik olmaz ise tekrarlanması gerekebilir.
Randevu ve bilgi almak için 0216 363 0 363 numaradan bize ulaşabilir ya da Whatsapp hattımızdan yazabilirsiniz.

Başarı Öyküleri

Annelerden Gelen Yorumlar

Annelerin Bebaby Hemşirelik Hizmetleri hakkındaki yorumlarını burada görebilir ve bebek hemşireliği hizmetlerinde bizi diğer kurumlardan ayıran özelliklerin neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Abimin eşine hediye olarak bebek hemşireliği hizmeti almıştım. Son derece memnun kaldık. Bu zor süreçte tüm ekip bize çok yardımcı oldu. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Aydın Ailesi

Aydın Ailesi

Sahure Hanım’ dan aldığımız yenidoğan eğitimi bizim için son derece faydalı oldu. Her bir dakikasından çok şey öğrendik. Bilgili, tecrübeli ve samimi yaklaşımı çok kıymetliydi. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Begüm Başoğlu

Begüm Başoğlu

  Biz Sizi Arayalım