fbpx

Evde Prematüre Bebek Bakımı

Hizmetlerimiz

Prematüre Bebek Nedir?  

Zamanında (miyad) olarak kabul edilen 38 – 42 haftalık süreci tamamlayamadan doğan bebekler Prematüre bebek olarak adlandırılmaktadır. Prematüre olarak dünyaya gelen bebekler çoğu zaman yoğun bakım desteği ile bir süre hastanede misafir edilmektedir. Tıbbi süreci hekim tarafından değerlendirilen bebeğin taburculuğu sonrası evde ki yeni hayatına geçiş sürecinde aileleri hassas bir dönem beklemektedir.

Peki evde prematüre bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Prematüre Bebek Hastaneden Ne Zaman Taburcu Olur?

Bebeğiniz prematüre doğmuşsa, neşe ve endişe gibi birçok farklı duyguyu bir arada yaşayabilir, uzun süren hastane süreci sonrası bebeğinizi eve getirmek için sabırsızlanabilirsiniz. Ancak taburculuk günü geldiğinde, hastanenin güvenli ortamından uzaklaşmak korkutucu olabilir.

Endişe etmeyin. Hekiminiz bebeğiniz tam hazır olmadan sizi eve göndermeyecektir. Bebeğiniz kendi kendine nefes aldığında, vücut ısısını koruyabildiğinde, emzirme veya biberonla beslenebildiğinde ve düzenli kilo almaya başladığında artık eve dönmeye hazırsınızdır.

evde bebek hemsiresi bebek bakicisi gorevleri

Prematüre bebekler neden özel bakıma ihtiyaç duyarlar?

Prematüre bebekler, dünyamızdaki yaşamla başa çıkmak için tam donanımlı değillerdir. Onların küçük bedenlerinde ciğerleri, sindirim sistemi, cildi ve bağışıklık sistemi gibi bir çok organı hala az gelişmiştir.

Neyse ki, medikal teknoloji, prematüre bebeklerin kendi başlarına yeteri kadar güçlü olana kadar hayatta kalmalarını mümkün kılar.

Bir çok prematüre bebek hastaneden çıktıktan sonra tıbbi bir desteğe ihtiyaç duymaz ancak düzenli takip, iyi bir bakım ve bu sürecin iyi yönetilmesine yani iyi bir prematüre bebek bakımına ihtiyaç vardır.

Prematüre Bebeğin Sorunları ?

Prematüre bebeklerin evdeki süreçte karşılaşabileceği yaygın tıbbi problemler şunlardır;

Apne (solunumun kısa süreli durması) : Prematüre bebeklerde nefes darlığı ve apne atakları olabilir. Bu durumda hekiminiz bebeğinizi bir oksijen desteği veya mekanik ventilatör ile taburcu etmek isteyebilir. Kronik bir durum değilse bu süreç geçicidir.

Beslenme sorunları : Prematüre bebeklerin zamanında doğan bebeklere göre daha fazla beslenmeye ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyacı karşılayabilmek için çok yüksek miktarda efor sarf etmeleri gerekir. Gelişimini tamamlayabilmesi için yeterli miktarda beslenebilmeli ancak sindirim sistemi tam gelişmediği için de aşırıya kaçılmamalıdır.

Bazı prematüre bebekler, emzirme, yutma ve beslenme sırasında solunumu koordine edemezler ve aspirasyon riski oluşabilir. Bu nedenle prematüre bebeklerde beslenme en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Enfeksiyon : Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi zamanında doğan bebeklere göre daha az çalışır. Bu nedenle prematüre bebeklerde enfeksiyonlara karşı önlem alınmalıdır. Çevremizde yaygın olarak görüldüğü ve çok hızlı bulaşabildiği için viral enfeksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.

anne-prematüre-bebek

Uzun süren hastane sürecinin ardından evde bebekleri ile bir arada olan ailenin yorgunluğunu ve endişesini ikiye katlayan bu dönemde ailenin en önemli ihtiyacı mevcut duruma adaptasyon ve bebeğin ilk yeni doğan dönemini en iyi şekilde sürdürebilme ihtiyacıdır.

Bu nedenle, prematüre bebek hastaneden taburcu olduktan sonra ev ortamında onun ihtiyaçlarını anlamak, gereksinimlerini en iyi şekilde belirleyebilmek, bebekle ailenin duygusal bağlarını kuvvetlendirmek ve en önemlisi bu ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayabilmek için evde profesyonel prematüre bebek bakımı hizmetlerine ihtiyaç duyulur.

Evde Prematüre Bebek Bakımı Hizmeti Nedir?

Evde prematüre bebek bakımı hizmeti, prematüre bebeğin evdeki yeni sürecine uyumu ve sürecin doğru şekilde yönetilebilmesini sağlamak için konusunda uzman lisanslı bebek hemşireleri tarafından aileye profesyonel destek sağlanmasıdır.

Prematüre bebek bakımı hizmeti kapsamında yenidoğan bebek hemşireleri hizmette bulunduğu süreç içerisinde;

  • Prematüre bebeğinizin tüm bakımlarını sağlar ve size eğitim verir. 

Bebeğinizin ev koşullarını gelişim sürecine uygun olarak hazırlar. Gerekli malzeme teminini sağlar, uygulamalı beslenme, banyo, bez değişimi, masaj pozisyonları gibi günlük rutinleri uygular ve bu bilgileri aileye öğretir.

  • Prematüre bebeğinizin yeterli ve düzenli beslenmesini sağlar. 

Prematüre bebek hemşiresi evde destek sürecinde aşağıdaki ana başlıklarda beslenme konusunda bilinçlendirme sağlar.

*Emme, yutma, nefes alma koordinasyonunun kontrolü ve dikkat edilmesi gerekenler,

*Anne sütü ve emzirme tekniklerinin öğretilmesi,

*Anne sütü pompa ile veriliyorsa sütün bebeğe kaşık veya biberonla verme yöntemleri,

*Mama hazırlama koşulları,

*Süt saklama koşulları,

*Gaz çıkartma pozisyonları

premture-bebek

Prematüre bebeğin vücut ısı dengesini korur.

Prematüre doğan bebekler zamanında dünyaya gelen bebeklerden farklı olarak cilt altı yağ tabakaları henüz tam gelişmediği için vücut ısıları daha düşüktür. Bu nedenle vücut ısı dengesinin korunmasına yönelik oda ısısının belirlenmesi ve uygun kıyafet seçimleri önemlidir.

  • Bebeğinizin banyosu ailenin de katılımıyla uygulamalı olarak yapılır. 

Prematüre bebeklerde bağışıklık sisteminin zayıf olmasından sebep banyo ortamı steril edilmelidir. Solunum yolları normal bebeklere göre daha hassas olduğundan yıkama esnasında doğru tutuş pozisyonları önem taşır.

  • Bebeğinizin enfeksiyon risklerine karşı korunmasını sağlar. 

Eve gelen herkesin bebeğinizi ziyaret etmesi, öpmesi, evde sigara içilmesi vs. sakıncalı bir durumdur. Evde olan bireylere ve ziyarete gelen tüm aile yakınlarına konunun hassasiyeti ve yapılması gerekenler anlatılmalıdır. Prematüre bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenene kadar hemşireniz bu konuda size destek olacaktır.

  • Prematüre bebek bakımında diğer kanguru bakımının uygulanması önemlidir.

Bu dönemde ten tene temas uygulayarak aranızdaki bağı güçlendirmelisiniz. Araştırmalar kanguru bakımının ebeveyn ve bebek arasında bağları güçlendirdiğini, emzirmeye teşvik ettiğini ve prematüre bebeklerin sağlığını daha hızlı iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

  • Bebeğinizin uyku düzeninin sağlanması ve yeterli uyku almasını sağlar. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırma kapsamında bebeğin dünyaya geldikten sonra ilk 3 yılında ne kadar kaliteli ve kesintisiz uyursa biyolojik ve bireysel gelişimi o kadar iyi ilerlemektedir. Prematüre bebekler de bu ihtiyaç çabuk yoruldukları için daha da fazladır. Prematüre bebekler günlük ortalama 15-22 saat kadar uykuya ihtiyaç duyar.

  • Sizinle birlikte bebeğinizin cilt bakımını uygular. 

Prematüre bebeklerin cildi hassas ve narindir. Bu nedenle bebek hemşiresi bebeğinizin; ne kadar sürede yıkanması gerektiği, nasıl pozisyon verilmesi gerektiği, genel bakımlarında hangi ürünlerin hangi rutinlerde kullanılacağını size uygulamalı olarak anlatacaktır.

  • Annenin dinlenmesini sağlar. 

Annelerin bu dönemde yaşadıkları sıkıntıyı hafife almamak gerekir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde geçirilen uzun günler fiziksel ve duygusal açıdan ebeveynleri oldukça yormuş ve doğum sonrası depresyona maruz bırakmış olabilir.  Bu dönemde yeterli istirahat etmek, düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak sizin için önemli olduğu kadar ve prematüre bebeğinizin size olan ihtiyacını karşılayabilmeniz için de son derece önemlidir.

Evde prematüre bebek bakımı hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

Hizmet talebinde bulunmanız durumunda yönetici bebek hemşirelerimiz sizi bulunduğunuz yerde ücretsiz ziyaret edecek, prematüre bebek bakımı konusunda sizleri bilgilendirecek ve endişelerinizi giderecektir.

Ziyaret sonrası hastaneden taburculuğunuzla birlikte Prematüre bebek bakımı; yeni doğan konusunda deneyimli ve lisanslı bebek hemşirelerimiz sürekli olarak sizin yanınızda ve en büyük destekçiniz olacaktır.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz tanılama hizmeti talep etmek için 7 /24 (24 saat) Be Baby’ yi arayabilir, yönetici bebek hemşiremizin sizleri ziyaret etmesini talep edebilirsiniz.

Annelerden Gelen Yorumlar

Başarı Öyküleri

Annelerin Bebaby Hemşirelik Hizmetleri hakkındaki yorumlarını burada görebilir ve bebek hemşireliği hizmetlerinde bizi diğer kurumlardan ayıran özelliklerin neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Abimin eşine hediye olarak bebek hemşireliği hizmeti almıştım. Son derece memnun kaldık. Bu zor süreçte tüm ekip bize çok yardımcı oldu. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Aydın Ailesi

Aydın Ailesi

Sahure Hanım’ dan aldığımız yenidoğan eğitimi bizim için son derece faydalı oldu. Her bir dakikasından çok şey öğrendik. Bilgili, tecrübeli ve samimi yaklaşımı çok kıymetliydi. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Begüm Başoğlu

Begüm Başoğlu

    Biz Sizi Arayalım