fbpx

Gebeliğin Son Bir Ayı Nasıl Geçirilmeli?

Gebelikle birlikte anne adayları fiziksel ve ruhsal pek çok değişikliği bir arada yaşarlar. Gebeliğin son bir ayı ise artık bebeklerine kavuşmayı ve doğumun sağlıkla gerçekleşmesini beklemeye başlarlar. Gebelikte, bebeğin gelişiminin adım adım takip edildiği, eksiksiz her türlü ihtiyacının (oda düzeni, mobilya, kıyafet, bakım ürünleri v.b) karşılanmaya çalışıldığı, annenin ağırlaşarak doğuma hazırlandığı süreç anne&baba adayı için her ne kadar heyecan verici olsa da diğer taraftan yıpratıcı ve kaygı vericidir aslında.

Artık doğum fikrine hazırsınız. Doğum çantanız da kapının kenarındaki yerini aldı. İyisi mi gelin gebeliğin son bir ayı yalnızca kendinizle ilgilenin ve Evde Bakım Hekimi Dr. Tayyar Vardar’ın önerileri ile doğuma rahatça hazırlanın. Ama önce son ay yaşanması muhtemel değişiklikleri kısaca hatırlayarak yazıya devam edelim. Doğumun yaklaştığı son ayda uyku sorunları, sırt ağrıları, nefes almada güçlük, kramplar, mide yanmaları, düzensiz kasılmalar, idrar kesesine olan baskı nedeniyle sık idrar çıkma hissi, bebeğin alanının daralması nedeniyle tekmelerin kaburgalara kadar hissedilmesi ve vücut dengesinin değişmesine bağlı denge problemleri görülebilir. Tüm bu yaşananlar normal ve beklenir durumlardır.

Kendinize Zaman Ayırın…

Artık evdesiniz ve yaklaşan doğumu bekliyorsunuz. Bu süreçte yapabileceğiniz en iyi şey kendinize zaman ayırmak. Çünkü doğum sonrasında bebeğin dünyaya uyumlanma sürecinde emzirme, bakım ve uyku konularında bebeğinize maksimumda çaba verirken yorulacağınız için şimdiki süreçte biraz dinlenmeniz bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatacak, enerji depolamanıza destek olacaktır.

Doğum Süreci Ve Bebek Gelişimiyle İlgili Kitaplar Okuyun, Yayınlar İzleyin…

Doğum sürecinde nelerle karşılaşılacağını bilmek sizi bir adım öne taşır ve aynı zamanda doğumu kolaylaştırır. Bu sayede kaygılardan uzak harika bir doğum deneyimlemiş olursunuz. Doğum sonrasında bebeğin bakımı ve gelişimine biraz olun hakim olmak için yerli ve yabancı yayınları takip etmek artı sağlayacaktır. Yine bu dönemde bebekle ilgili bilgilendirici, keyifli videolar izlemek destekleyicidir.  Her ne kadar doğum sonrasında süper güç olarak anneanne ve babaannelerden her türlü destek alınsa da yenidoğan sürecinde hakimiyetin sağlanması daha kolay adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin Giysilerini Ütüleyin…

Bebeğiniz için almış olduğunuz birbirinden renkli tulum, çorap, bere, eldiven, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalarını önce bebek deterjanı ile yıkayın sonra da keyifle ütüleyin. Bu süreçte o minnak kıyafetlerle ilgilenmek size huzur verecektir.

Yemek Tarifleri İle İlgilenin…

Bebeğiniz doğmadan yeni yemek tariflerini deneyimleyerek, keyifle öğünlerinizi tamamlayın. Doğum sonrasında bebeğin emzirme ve bakımlarıyla maksimumda ilgileneceğiniz için bu zamanı iyi değerlendirin. Hatta mümkünse bazı yemekleri buzluğa atarak stoklayın. Doğum sonrası ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Sizi Yormayacak Egzersizler İle Doğuma Hazırlanın…

Parkta veya sahilde sizi ve bebeğinizi yormayacak kısa yürüyüşler bu süreçte zinde kalmanızı sağlayacaktır. Yürüyüş haricinde gebeliğin bu son ayında yapılabilecek egzersizleri öğrenerek her gün düzenli olarak tekrarlamak doğumun kolay ilerlemesine de katkı sağlayacaktır. Tüm bu yapılanlar aynı zamanda evde sıkılmanızın da önüne geçecektir.

Ertelediğiniz İşlerinizi Yapın…

Gebeliğin başından 37. haftaya kadar hep bir koşturma ve bebekle ilgili telaşlarla günlerinizi geçirdiniz. Ama artık vakit sizin için akıyor. Bugüne kadar ertelediğiniz ev içerisinde veya dışarıdaki ufak tefek işlerinizle halletmek için fırsatı değerlendirin. Kuaför, manikür, pedikür gibi bakımlarınızı yaptırın.

Bebeğinize Konsantre Olun…

Gebeliğin sonlarında artık bebeğinize kavuşmaya hazırsınız. Bu süreçte bebeğinize konsantre olun. Ellerinizi karnınızda gezdirerek sevgi sözcükleri söyleyin. Bebeğinizle karşılaşmak için sabırsızlandığınızı anlatın. Biliyorsunuz ki bebeğiniz sizi tanıyor, hissediyor ve anlıyor, onun da sizinle tanışmak için gün saydığını unutmayın.

Eşinize zaman ayırın…

Eşinize daha fazla zaman ayırmak için belki de en iyi zamandasınız. Çünkü doğumla birlikte ailenize katılacak küçük mucizenin sorumluluğu, beslenmesi ve bakımı derken bir süre öncelikleriniz değişebilir ve eşler birbirine zaman ayıramayabilir. O nedenle romantik bir akşam yemeğine, sinemaya veya sahilde gezintiye gitmek için fırsat yaratın.

Ayaklarınızı Uzatıp Sık Sık Dinlenin…

Son aylarda özellikle ellerinizde ve ayaklarınızda oluşan ödemleri azaltmak için ayaklarınızı uzatarak sık sık dinlenin. Kan dolaşımını sağlamak için ayağınızın altına rahat bir puf yerleştirin. Bu süreçte sizi ve bebeğinizi rahatlatabilecek yumuşak tonda Vivaldi’nin klasik müzik eserlerini dinleyebilirsiniz.

    Biz Sizi Arayalım