Gebelik, anne adayı için hayatının en keyifli, en heyecanlı en mutlu dönemlerinden biridir. Gebeliğin son haftalarında doğru yaklaşıldığında ise anne adayını başka heyecanlar sarmaya başlar. Yapılması gereken o kadar çok şey vardır ki. Hepsinin üstesinden gelmek, kendinizi rahat ve hazır hissetmenizi sağlamak için yapabileceklerinizin listesini siz anne adayları için hazırladık. Gebeliğin Son Haftalarında yapılacaklar.

İşte size gebeliğin son haftalarında yapılması gerekenlerin bir listesi;

1. Doğum Çantanızı Hazırlayın…

Doğumdan sonra en az 24 saat hastanede kalacağınız için (bazıları için bu süreç daha uzun olabilir) hem kendiniz hem de bebeğiniz için gerekli olan tüm malzemeleri içeren doğum çantasını önceden hazırlamalısınız. Hastaneye acele gitme durumlarınızda doğum çantanızın hazır olması sizin için harika olacaktır. Doğum çantası hazırlığı için 32.’ci gebelik haftası ideal bir zamandır.

Doğum Çantasında Anne İçin Olması Gerekenler

 • Gecelik veya Pijama Takımı
 • Pijama üzerine alınacak bir şal veya hırka
 • Çorap, ödem olma ihtimaline karşı geniş ağızlı terlik
 • Lastiklerinin karnı sıkmayacağı iç çamaşırları
 • Önden açılan lohusa sutyeni
 • Göğüs Pedi, Hijyenik Ped
 • Kişisel Malzemeler (diş fırçası ve macunu, tarak, toka, makyaj malzemeleri vb.)

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

 • Yenidoğan boy ve kilosuna uygun tulum takımı (2 adet)
 • Bady
 • Şapka, eldiven, çorap (birkaç set)
 • Battaniye
 • Yenidoğan Bebek Bezi
 • Islak Mendil
 • Bebeği taşımak için ana kucağı

2. Yenidoğan Bebeğiniz İçin Uygun Kıyafetler Alın…

Minik bebeğinizin gelişine hazırlık için ona uygun kıyafet alışverişine çıkmak sanırım işin en eğlenceli tarafı.

Yenidoğan bebeklerin cilt yapıları hassastır ve kızarma veya tahriş durumlarıyla sık karşılaşabilirler. Bu nedenle bebek kıyafetleri seçerken bebeğinizi terletmeyecek veya üşütmeyecek koton, pamuklu kıyafetleri tercih etmelisiniz. (Tulum, çıtçıtlı bady, içlik, hırka, eldiven, şapka, kusma mendilleri, önlük, mont v.b). Aldığınız bebek kıyafetlerini uygun bebek deterjanı ile yıkayıp bebeğinizin kullanımına hazır hale getirmelisiniz.

Not: Bebeğinizin yenidoğan bebek olduğunu, çok hızlı büyüyeceğini unutulmayın ve alışverişi abartmayın J Aile ve arkadaş çevrenizden çok fazla hediye geleceğini de varsayarsanız aldığınız bir çok kıyafet  ya çok az giyilerek veya hiç giyilmeden rafa kaldırılabilir.

3. Evinizi Temizletin ve Bebek Odası Hazırlığını Tamamlayın…

Bebeğiniz geldiğinde temizlik için fazla enerjiniz ve vaktinizin olmayacağını unutmayın. Doğum öncesi evinizin antibakteriyel duvar boyalarıyla boyanmasından halıların temizliğine kadar tüm işlerinizi yaptırmalısınız. Çünkü hastaneden çıktığınızda minik bebeğinizi temiz bir ortamda büyütmek isteyeceksiniz.

 • Bebek odası ve mobilya seçimi

Bebeğinizin odası için son rötuşlarınızı yapın. Bebek mobilyalarınızın sade ve kullanışlı olmasına dikkat edin. Dolap boyunun çok küçük olmamasına ve mümkünse çok raflı olmasına özen gösterin. Çünkü bebek büyüdükçe ihtiyaçları artacak, kıyafetlerinin veya oyuncaklarının yerleştirilmesi zorlaşacaktır. Odada şifonyer olması katlanan kıyafetlerin yerleşimi için güzel bir alternatif olacaktır. Alt değiştirme ünitesinin olması da ayrıca kolaylık sağlayacaktır. Zemini anti bakteriyel halı veya PVC ile kaplatın. Yatak içi aparatlarını organize edin. Ve süslemelerinizi bitirin.

4. Doğum Fotoğrafçınızı Ayarlayın ve Ailenizi Organize Edin.

Anne adayları için ömürlerinin unutulmaz anlarını kayıt altına almak ve güzel anılara sahip olmak paha biçilemez değerdedir. Doğum bu belli olmaz, eğer planlı bir sezaryen durumunuz yok ve süreç normal doğum seyrinde devam ediyor ise her an doğumun başlayabileceğini unutmayın ve hem doğum fotoğrafçınızı hem de ailenizi önceden organize edin.

Doğum fotoğrafçınızı seçmek için araştırma yapın veya doğum yapacağınız hastanenin anlaşmalı olduğu doğum fotoğrafçısı ile görüşün.  Eğer dışarıdan bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşacaksanız doğum yapacağınız hastanenin prosedürlerini iyice öğrenin. Çünkü ; bazı hastaneler dışarıdan getirilen doğum fotoğrafçılarının doğuma girmesine izin vermemektedir.

5. Eşinizle Daha Çok Vakit Geçirin ve Uykunun Tadını Çıkarın…

Bebeğiniz ve onun getireceği uykusuz geceler öncesi eşinizle bol bol vakit geçirin. Bebekle ilgili hangi görevleri kimin yerine getireceğini ve ev işlerini nasıl paylaşacağınızı konuşmak faydalı olabilir; ancak hayat çoğu kez öngörülebilir değildir. Bu nedenle bu konuşmalarda önemli olan birbirinize destek olacağınızı ve ihtiyaç duyduğunuzda birbirinizin yanında olacağınızı göstermektir.

Ailenizin genişlemesini kutlayın, sinemaya gidin, birlikte alışveriş yapın, haftanıza uygun kısa ama keyifli bir tatil planlayın, bol bol dinlenin. Unutmayın, bebeğiniz doğduktan sonra bu yazdıklarımızı yapabilmeniz biraz zaman alabilir.

6. Yemeklerinizi ve Dondurucunuzu Önceden Hazırlayın…

Doğum sonrası eve geçtiğinizde ailenin en kıymetlileri anneanne ve babaanneler evde mis kokan yemekleri hazırlıyor olsalar da, anlık durumlarda veya canınız çektiğinde dondurucu yemekler kurtarıcınız olabilir.

Ayrıca emziren bir anne olarak sizin beslenmeniz de çok önemlidir. Anne sütü gelmesi için, besin değerleri açısından zengin bir beslenme ile öğünlerinizi atlamamanız gerekir. Gebeliğinizin son haftalarında yapacağınız ve derin dondurucularda muhafaza edeceğiniz yemekler eşinize, annenize ve evdeki diğer kişilere yardımcı olacaktır.

7. Araba Koltuğu Alın ve Arabanızı Bebeğinize Hazır Hale Getirin…

Bebeğinizin arabada iken güvenliğinin sağlanması önemli bir unsurdur. Yenidoğan bebeklerde araba koltuğu, 0 yaşa uygun ve kilo kapasiteli olmalıdır. Uygun olduğunu düşündüğünüz araba koltuğunu arabanıza monte edin. Yenidoğan bebeklerin kemik yapıları güçsüz ve gelebilecek darbelere karşı dayanıklı olmadıklarından araba koltuğunu, koltukların ters yönüne doğru monteleyerek, sabitleyin. Unutmayın! Hastaneden taburcu olduktan sonra bebeğiniz için ilk araba koltuğuna ihtiyacınız olacak.

8. Kendinizi Şımartın ve ‘’Bebeğinizden Önceki Yaşam’’ ın Tadını Çıkarın…

Gebeliğinizin son haftalarında muhtemelen kendinizi pek iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle sizi mutlu eden şeylere odaklanın. Kuaföre gidip pedikürün keyfini çıkarın, parka gidip yürüyüş yapın, en sevdiğiniz dergileri okuyun.

Hatta kendinizi nasıl hissettiğinizi, bebeğinizle ilgili umutlarınızı, hayallerinizi ve neleri beklediğinizi anlatan bir mektup yazın.

Bebeğinizin diğer kardeşleri ile daha fazla vakit geçirin. Onlara şimdiden kardeşini sevdirin.

Gebeliğinizin tadını çıkarın, kendinizi şımartın ve keyif alacağınızı düşündüğünüz aktiviteler, sohbetler ve geziler yapın.

9. Büyük Kardeşler İçin Hediye Alın, Sürprizler Yapın…

Annenin kaçıncı doğumu olursa olsun doğum heyecanı hep aynıdır. Hele ikinci çocuk geliyor ise daha önce yaşadıklarının bir kısmını anımsar, yaşayacaklarını bilir, düzenini ona göre kurmaya çalışır. Fakat durum ilk çocuk için o kadar da mutluluk verici olmayabilir. Evin tek prensi veya prensesi olan ilk çocuklar her ne kadar ailelerine katılacak yeni kardeşleri nedeniyle mutlu olsalar da duygu durumları bazı zamanlarda kıskançlığa ve evin hakimiyetini kaybetmeye kadar gidebilir. Anne, baba ve aile büyüklerinin kardeş olgusunu basit cümlelerle anlatması, küçük sürprizler ile onları sevindirmeleri bu süreci daha ılımlı bir şekilde geçirmelerini sağlayacaktır.

10. En önemlisi; Evde Size Destek Olacak Bebek Hemşirenizi Organize Edin…

Bebeğiniz doğmadan önce bebek bakımı ile ilgili okuduğunuz kitaplar, aldığınız eğitimler ve izlediğiniz videolar bir anda aklınızdan uçup gidebilir. Anneanne ve babaanneler bebek bakımı konusunda tabi ki size yardımcı olacaktır fakat güncel ve doğru bilgilerle donatılmış bir bebek hemşiresinden destek almanız hem size güven verecek hem de bebeğinizle endişelerden arınmış kaliteli vakitler geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bu makalemizde gebeliğin son haftalarında neler yapılması gerektiğini anlattık. Özellikle “bebeğime nasıl bakmalıyım?” gibi soruları kendinize soruyorsanız belirli bir süre  alacağınız hemşire desteği sizi çok rahatlatacaktır.

Mutlu anneler, huzurlu bebekler…

Biz Sizi Arayalım