fbpx

Gebelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin hafta hafta ilerlemesi ve bebeğin büyümesiyle birlikte vücudun ağırlık merkezi bozulmaya başlar. Doğal olarak vücut yeni duruma alışmaya çalışırken beden üzerine ekstra binen yükler ağrılara neden olur. Bu nedenle gebelerin büyük çoğunluğunda sırt ağrıları yaşanır. Gebelikte görülen sırt ve bel ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sırt ağrıları her gebede farklılık göstermekle birlikte bir kısmında da aynı nedenlere bağlı görülmektedir. Gebelikte sırt ağrısı en çok görülme nedeni fazla kilo alımına bağlı olan sırt ağrılarıdır. Gün içerisinde gebeleri rahatsız eden gebelikte sırt ağrısı, gece de uyku sorunlarına neden olur.

 Gebelikte Sırt Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğe bağlı ve normal sayılan sırt ağrılarının belli başlı nedenleri vardır. Fakat bu sırt ağrılar giderek şiddetleniyor ve ağrı ile birlikte başka belirtiler de (kramp, kanama, uyuşukluk v.b) gösteriyor ise, mutlaka durum kadın doğum hekimi ile paylaşılmalı ve gerekirse bir tedavi uygulanmalıdır.

Gebelikte Sırt Ağrılarının En Çok Bilinen Nedenleri 

 • Hormon Değişiklikleri

Gebelikle birlikte artan hormonların etkisi bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Aslında hormonlar bağ dokularını yumuşatarak ve eklemlerde gevşeme yaparak bedeni doğuma hazırlamaya çalışır. Ama bu durum vücutta çeşitli inflamasyon (iltihap) ve hassasiyetlerin görülmesine neden olarak sırt ağrılarını tetikler. 

 • Vücut Postürünün (duruş) Değişmesi

Gebelikte omurgaya, leğen kemiğinin bulunduğu pelvis denilen bölgeye ve kuyruk sokumuna aşırı yükler binmektedir. Bu durum özellikle gebeliğin ikinci trimester denilen ortalama 20. Haftalarından sonra artar. Duruş pozisyonu kendiliğinden öne doğru eğrilmeye o da sinir sıkışmalarına neden olur. Tüm bu baskılar neticesinde sırt ağrıları da kendini göstermeye başlar.

 • Fazla Kilo Alımı

Gebelikte fazla kilo alımı beraberinde birçok sağlık riskini de beraberinde getirmektedir. Kilo alımının altında bilinen bir hastalık yok ise genellikle toplum baskısı, “sen iki canlısın, yemelisin” gibi söylemler ve doğum sonra nasıl olsa zayıflarım düşüncesi yatmaktadır. Hâlbuki kilo alımı bedeni olumsuz etkilemekte, vücutta zaten hormonların etkisi ile olan baskıları arttırmakta ve sırt ağrılara da daha fazla neden olmaktadır.

 • Stres

Stres her dönemde olduğu gibi gebelikte de ağrı sebepleri arasında yer almaktadır. Çünkü stresli bir gebelikte bazı bölgelerdeki kaslar etkilenmekte bu durum da sırt ağrılarını tetiklemektedir.

Gebelikte Sırt Ağrısını Azaltmak İçin Öneriler 

 • Duruş Pozisyonu

Her ne kadar karnınız sizi öne doğru çekmeye çalışsa da, başınızı ve omuzlarınızı dik tutarak mümkün olduğunda öne eğilmeyi engellerseniz sırt ağrılarınızı da bir derece azaltabilirsiniz. Oturup kalkarken ayaklarınızın üzerine çok yük vermeyin. Sırtınızı bir yastık ile destekleyin. Belli aralıklarda pozisyonunuzu değiştirin ve ayağa kalkarak kanın vücutta daha iyi pompalanmasını ve daha iyi hareket edebilmenizi sağlayın.

Eğilirken veya bir ağırlık kaldırırken, mutlaka dizlerinizi kırarak ve sırtınıza ağırlık vermeden hareketi tamamlayın. Gerekirse yanınızdakilerden yardım alın. Uyku sırasında sırt üstü yatmak yerine gebelikte önerilen yan pozisyonda yatarak bacak aranıza yastık yerleştirerek sırt ağrılarınızı azaltın.

 • Düzenli egzersiz ve hareket

Hareketli bir gebelik sürecinin geçirilmesi, hem kilo alımını önleyecek hem de sırt ağrılarını azaltacaktır. Düzenli egzersiz ile kas, kemik ve eklemlerin tümü güçlenmeye başlayacak, bu sayede daha esnek vücut ile daha az ağrılı bir gebelik geçirmiş olursunuz. Gebelikte yapılması önerilen egzersizlerin başında, yüzme, hamile pilatesi, hamile yogası ve yorucu olmayan yürüyüşler gelmektedir.

Hekiminizle görüşerek egzersize engel olacak herhangi bir sağlık probleminiz yok ise gebelik henüz ilerlemeden egzersizlere başlayabilir, böylelikle gebeliğin ileriki haftalarında artması muhtemel sırt ağrılarının da önüne geçmiş olursunuz. Yalnız gebeyken egzersizin dozunu kaçırmak ve kendinizi zorlamak hem sırt ağrılarını arttırır hem de faklı sağlık problemlerine neden olabilir. 

 • Vücudu gevşetici masajlar

Masajın rahatlatıcı etkisi gebelikte sırt ağrılarını azaltmaya yönelik bir faaliyet olarak görülebilir.  O nedenle bu konuda profesyonel birini tercih edebilir  veya eşinizden destek isteyebilirsiniz. 

 • Rahat Giyinme

Gebelikte sizi rahatsız edecek ve sırt ağrılarınızı arttıracak topuklu ayakkabı ve dar kıyafetlerden kaçının. Pantolonlarınızı seçerken gebelere uygun olan beli lastikli olanları tercih edin. 

 • Su içmeyi ihmal etmeyin

Hormonların etkisiyle artan inflamasyon etkilerini ve buna bağlı gelişen gebelikte sırt ağrılarını düzenli su içerek azaltmaya çalışın. 

Gebelikte Geçmeyen Sırt Ağrılarına Dikkat!

Gebeliğe bağlı nedenlerle gelişen sırt ağrıları bazen beraberinde farklı şikayetlerle kendini gösteriyor olabilir. Sırt ağrıları şiddetlenir, iki haftadan fazla sürer, ağrıyla birlikte ateş, kanama veya uyuşukluk gibi belirtiler eklenirse ciddiye alınmalıdır. Çünkü sırt ağrılarıyla başlayan bu tip belirtiler erken doğumun habercisi olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden mutlaka hekime bilgi verilmelidir.

  Biz Sizi Arayalım