fbpx

Gebelikte Yatış Pozisyonları

Gebelik sürecinde aylar ilerlemeye, bebek gelişmeye ve anne adayının karnı büyümeye başladıkça yatış ve uyku problemleri de beraberinde gelir. Gebeler, bebeğin yaptığı baskı neticesinde nefes almakta zorlanır, mide yanmaları ve bel ağrıları yaşar. Yatarken kendilerini rahatsız hissederler ve huzursuzlanarak uyku konforunu kaybederler. Bu nedenle “gebelikte yatış pozisyonları” önemli bir yer tutar.

Gebeliğin 25. Haftasına Kadar Rahat Pozisyonda Yatılabilir

 1. Trimester olan gebeliğin yaklaşık 28. haftasına kadar gebe yatarken bir rahatsızlık duymaz. Karnı henüz büyümediği için yüzüstü, sırtüstü ve yan pozisyonlarda rahatlıkla yatabilir. Bu aylarda bilinenin aksine yüzüstü yatmak bebeğe zarar vermez. Çünkü bebek plasenta içerisinde amniyon sıvısı sayesinde koruma altındadır. Fakat 6. ay itibariyle büyüyen karın artık rahatsız etmeye ve gebenin istediği pozisyonda yatmasını engellemeye başlar.

Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte yatış pozisyonları genellikle gebelerin rahat ettiği pozisyonda uyuyabilmesidir. Gebenin karnının müsaade ettiği ölçüde doğru pozisyonlarda yatması bebeğe de anneye de zarar vermez.

Sol yana yatış pozisyonu; Anne ve bebeğin sağlığı için en iyi uyku pozisyonu “gebelikte sol yana yatış pozisyonudur.” Hekimler tarafından da sol tarafa yan yatış pozisyonu önerilmektedir. Bu önerinin bilimsel bir açıklaması bulunmaktadır. Yan yatışta bebeğe giden kan akımı artmakta ve plasentayı en iyi şekilde beslemektedir. Ayrıca anne adayının el ve ayaklarında ödem yapan şişlikler azalmaktadır. Bunun nedeni sola yatış pozisyonunda böbreklerden idrarın daha rahat süzülmesidir.     

 Sağ yana yatış pozisyonu; Uyurken düz ve yanlara doğru döndüğümüzün farkına varmayız. Sağ yana yatarken önemli olan göbeğin de yana doğru yatırılması ve bu sayede olabildiğince rahatın ve konforun sağlanmasıdır.

Sırtüstü yatış pozisyonu; gebelikte sırt üstü yatış pozisyonu gebelik ilerledikçe sağlık açısından bazı riskler içerdiğinden hekimler tarafından önerilmemektedir.

 • Risklerin başında rahmin büyümesi ve buna bağlı gelişen sorunlar gelmektedir. Rahim büyüdükçe anne adayının tüm omurgasından geçen ana damarlara baskı yapar. Bebek de bir taraftan büyüdüğü ve son aylara doğru fazla kilo artışı olduğu için baskı daha da artar. Bu durum, gebenin kalbe giden damarlarında kanı azaltır ve anne adayında tansiyon düşüklüklerine neden olur.
 • Sırtüstü yatış pozisyonunda diğer bir problem de, yaşanan bu baskı ile rahme giden kan miktarı azalacağından bebeğe giden kan miktarında da azalma görülür ki, o da bebeğin sağlığını tehdit eder. 
 • Gebelerde sırt üstü yatış pozisyonu uyku apnesine ve horlanmaya da zemin hazırlar.
 • Uyku sırasında farkında olmadan sırt üstü yatışı engellemek veya en aza indirmek için sırtın yan tarafına bir yastık koyulmalıdır. Gebe uyandığında sırtüstü yatar pozisyonda olduğunu fark ettiğinde paniklememelidir. Tekrar yan yatar pozisyonu alarak uyumaya devam edebilir.

Yüzüstü yatış pozisyonu;

Gebelerin en çok araştırma yaptığı sorulardan biridir “gebelikte yüzüstü yatmak bebeğime zarar verir mi? sorusu. Yüzüstü yatışı pozisyonunda gebeliğin başlangıcından 6. ayına kadar yatabilirsiniz. Dolayısıyla bebeğinize zarar vermezsiniz. Zaten sonrasında yüz üstü bile yatsanız büyüyen karnınız size rahat vermeyecek ve pozisyon değiştirme ihtiyacı duyacaksınız.

**Sol yan ve bacakları kıvırarak yatış pozisyonu en iyisi

Sol yana yatış pozisyonu ile birlikte iki bacağı dize kadar kıvırarak arasına bir yastık koymanız gebelik süresinde daha rahat etmenizi sağlayarak, uykularınızın daha az bölünmesine destek sağlayacaktır.

Gebelikte Uykusuzluk

Gebelik nedeniyle yatış pozisyonlarının zorluğu ve bebeğin gece hareketlenmeleri uykusuzluğun en büyük nedenlerindendir. Bir de doğumun yaklaşmasıyla birlikte kafadan geçirilen heyecanlar ve kaygılar vardır ki uykusuzluğu daha çok tetikler.

Uykusuzluğu Azaltmak İçin Tavsiyeler

 • Akşamları ağır yiyeceklerden uzak durmak, zaten baskı olan mideye ekstra bir yük vermemek
 • Yatmadan önce ılık bir duş almak
 • Anne adayını rahatlatacak gevşeme egzersizleri veya masaj yapmak
 • Oda ısısını rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayarak, odayı karanlık bırakmak
 • Bu süreçte rahat yatak seçimini önemsemek
 • Gece uyku sırasında olan krampları önlemek için gerekirse hekim onayıyla kalsiyum ve magnezyum takviyesi almak
 • Yatmadan 1-2 saat önce uyku kaçıran kafein içerikli kahve ve çaydan uzak durmak
 • Sık idrara çıkmayı ve uykunun bölünmesini önlemek için sıvı ve meyve tüketimine dikkat etmek
 • Gündüzleri aralıklı şekerlemeler yaparak vücudu dinlendirmek
 • Yatış pozisyonunu ayarlayarak uykuya hazırlanmak

  Biz Sizi Arayalım