Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte hapşırık, öksürük, burun akıntısı şikayetleriyle grip vakaları artıyor. Her yıl olduğu gibi pek çok kişi mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerini yaşıyor, fakat emziren anneler için grip bambaşka bir korku kaynağı! Gripliyken bebek emzirilir mi?

Gripliyken Bebek Emzirilir mi?

Emziren anneler, ‘’Grip oldum ancak bebeğimi emzirebilir miyim?’’, “Emzirirken grip virüsü bebeğime geçer mi?”, “Emzirmeye ara mı vermeliyim?” gibi çeşitli endişeler yaşıyorlar. Anne sütü sterildir. Ve grip virüsü emzirme yoluyla bebeğinize geçmez. Aksine, grip virüsünün bulaşabilme korkusuyla emzirmeye ara vermenin bebeğe daha fazla zararı dokunuyor. Uzmanlar ve birçok uluslararası kuruluş, grip olan annenin vücudunda virüse karşı gelişen antikorların emzirme yolu ile bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasını önleyici etki yarattığını belirtiyorlar. Üstelik anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlendiği ve birçok virüse karşı korunma sağladığı yine uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Ancak gribe yakalanan annelerin yine de bebeklerinin sağlığı için dikkat etmesi gereken belli başlı durumlar da var. Basit birkaç önlem ile anneler bebeklerini gönül rahatlığı ile emzirip bu süreci kolaylıkla atlatabilirler. En önemlisi hekim kontrolü olmadan ilaç kullanmak. Emzirme dönemindeki anneler kendi seyrinde grip ile savaşırken olabildiğince doğal vitamin ve takviyelerle bağışıklığını güçlendirmeli; seyri uzun süren grip hastalığında da tedavi ve ilaç için doktorlarına danışmalılar.

Hijyen;

Anneler emzirme öncesi mutlaka ellerini bol sabunlu su ile yıkamaları ve herhangi bir yer ile temas etmeden emzirmeyi tamamlamalılar. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların virüsleri solunum yolu ile çok çabuk bulaşabileceğinden anne sütünün koruyuculuğunu zayıflatmamak için emzirme ve bebekle yakın temas sürecinde (öpmek, koklamak, nefesi doğrudan bebeğin yüzüne gelecek kadar yakın olmak vb.) maske kullanmalılar. Göğüs uçları, kıyafetleri ve emzirme ortamı mutlaka temiz olmalı. Grip virüsü damlacık yolu ile de bulaştığı için bebeğin emzirileceği ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Su tüketimi;

Enfeksiyona dayalı tüm hastalık süreçlerinde bol sıvı tüketimi vücudun direnci açısından çok önemlidir. Emziren anneler içinde aynı zamanda süt kaynağı olan su grip virüsü ile savaşılan dönemde bolca tüketilmelidir. Su aynı zamanda annenin burun kanallarını açık tutarak oluşabilecek diğer enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağlıyor.

Dinlenme ve düzenli uyku;

Özellikle yenidoğan döneminde emzirmek anneler için oldukça yorucu bir tempo yaratabiliyor. Emziren anneler için düzenli uyku ve dinlenmeler de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıcı etki yarattığı için hastalıklara karşı ciddi düzeyde savunma sağlıyor. Gün içerisindeki şekerlemeler, bebeğin uyku saatlerinde düzenli dinlenmeler emziren annelerin yeterli miktarda süt oluşumlarını desteklerken bağışıklıklarını da güçlendiriyor. Beslenme ve tüketilmesi gereken besinler; Annelerin emzirme döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı vücut direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmesi bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketmesi çok faydalıdır. Protein bakımından zengin beslenmek bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden kırmızı etin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumu yoksa her gün yumurta tüketilmelidir. Bebeğin süt ve süt ürünlerine karşı alerjik durumu yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye özen gösterilmelidir. Unutmayın ki anne sütü bebeğin ilk aşısı olduğu gibi ömür boyu onu koruyacak biricik besin maddesidir.

Biz Sizi Arayalım