Hamileler Koronavirüse Karşı Kendisini Ve Bebeğini Nasıl Korur

Hamileyseniz koronavirüse (COVID-19) karşı dikkatli olmanız tamamen doğaldır.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, hamile kadınların diğer yetişkinlerden daha fazla koronavirüse yakalanma riski olmadığını ve bu nedenle ciddi şekilde hastalanma olasılığının olmadığını göstermektedir.

Bununla birlikte, güvende olmak için, hamile kadınların ev kurallarına uymaya daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Evde kalarak, kendinizi ve bebeğinizi herhangi bir enfeksiyondan koruyabilir ve hastalığa yakalanma olasılığınız geciktirebilirsiniz.

Yine de arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmalısınız. Sevdiklerinizle yüz yüze görüşmeyi, dört gözle beklediğiniz bebeğiniz gibi günlük veya haftalık programınızın sabit bir parçası haline getirin.

Evde Kalma Kuralları Nelerdir?

Evinizden sadece aşağıdaki sebepler nedeniyle çıkmalısınız:

  • Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar için alışveriş (Mümkün olduğunca seyrek olmalı)
  • Herhangi bir sağlık ihtiyacınızı gidermek veya ihtiyacı olan bir kişiye yardım etmek.
  • İşe gidip gelmek. (ancak sadece evden çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda).

Tüm bunlarla birlikte ihtiyaçlarınızı online alışveriş yaparak da giderebilirsiniz.

Hala İşe Gitmek Zorunda Kalırsam Kendimi Ve Bebeğimi Nasıl Güvende Tutarım?

Hamileyseniz ve evden çalışamıyorsanız bu riskli bir durumdur. İşvereniniz yasalara göre bir risk değerlendirmesi yapmak zorundadır ve sizi risklerden korumalıdır. Sizi koronavirüsten korumak için değişiklik yapılması hakkında onlarla konuşun. Bunları sizinle birlikte düşünmeli ve tartışmalıdırlar.

Ailemi Koronavirüsten Nasıl Koruyabilirim?

Evde kalmaya ek olarak, kendinizi soğuk algınlığı veya gripten koruyarak veya mevcut hastalıklarınızı kontrol altında tutarak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz:

Özellikle eve veya işe gittiğinizde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, yemek yediğinizde, ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla sık sık yıkayın. Çocuklarınızın da ellerini düzgün bir şekilde yıkadığından emin olun .

  • Su ve sabun yoksa el dezenfektanı kullanın.
  • Elleriniz temiz değilse gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
  • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, ağzınızı ve burnunuzu bir peçete veya kolunuzla (elinizle değil) örtün.
  • Kullanılmış peçeteleri hemen atın ve daha sonra ellerinizi yıkayın.
  • Evde sıkça dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Eşiniz hala çalışıyorsa, eve gelir gelmez hiçbir şeye dokunmadan önce kıyafetlerini çıkarmasını ve duş almasını isteyin.

Koronavirüse Yakalanırsam Ne Olur?

Hamile kadınlar da dahil olmak üzere koronavirüse yakalanan çoğu insan hastalığı hafif ila orta şiddette geçirecektir. Astım, kalp veya akciğer rahatsızlığınız varsa, koronavirüs riskine karşı daha dikkatli olmalısınız. Sigara içmek de koronavirüsün daha ağır seyretmesine neden olacağından sigarayı bırakmanın şimdi tam zamanı.

Koronavirüsün ana semptomları sürekli öksürük veya ateştir. Bu belirtilere sahipseniz, hekiminizi aramanız ve kendi kendinizi tecrit etmeniz önemlidir.

Doğum Sırasında Ve Doğum Sonrasında Koronavirüsten Nasıl Korunacağım?

Doğum kliniklerinin doğum sırasında sizi güvende tutmak için özel düzenlemeler yapacağından ve ekstra güvenlik önlemleri alacağından emin olun. Ekstra temizlik ve ayrı alanlar gibi önlemler sizi ve bebeğinizi koronavirüse maruz kalmaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Doğum yapacağınız hastanenin korunma politikasını sorabilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin olabildiğince güvenli kalmasını sağlamak için güvenlik prosedürleri neler öğrenebilirsiniz.

Doğumunuza sadece eşinizin dahil olması ve daha az ziyaretçi ile herkesin korunmasına izin verebilirsiniz. Doğumunuza eşlik edecek partneriniz son yedi gün içinde bir koronavirüs semptomu yaşadıysa ne yazık ki sizinle birlikte doğum ünitesine giremeyecektir, bu nedenle alternatif bir doğum partneri yedekte bulundurmanız gerekebilir.

Bununla birlikte; doğum sonrası destek alabileceğiniz özel bebek hemşireleri olduğunu unutmayın. Özel bebek hemşiresinin, bebek bakımı konusundaki deneyimleri size yardımcı olacak ve oldukça rahatlatacaktır. Doğum ve doğum sonrası süreç konusunda kendinizi çok endişeli hissediyorsanız bebek hemşireliği hizmetlerinden faydalanın.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi