fbpx

Hamilelik Hesaplama

Adetin kesilmesiyle birlikte kişi gebe olduğundan şüphelenerek ya kan tahlili yaptırır ya da eczaneden alacağı bir test ile gebeliğin başlayıp başlamadığını anlayabilir. Anne adayı kan testi yaptırdı ve sonuç pozitif çıktı ise, gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu da öğrenmiş olur. Gebe eğer evde gebelik testini yaptı ve sonuç pozitif çıktı ise gebelik olduğunu öğrenir ancak kaçıncı haftada olduğunu bilemez. Bu nedenle gebeliği teyit ve takip için bir kadın hastalıkları ve doğum hekiminden randevu alarak takibe başlaması gerekir. Hamilelik hesaplama nasıl yapılır?

Hamilelik Hesaplama Nedir?

Gebeliğin başından itibaren anne adayları hamilelik hesaplamalarına başlar. Anne adaylarının en çok merak ettikleri konu kaç haftalık veya kaç aylık olduğu sorusudur. Hele ki ilk gebelikse daha büyük bir merak ile hamilelik hesaplanmasına geçilir. Hamilelik hesaplanmasında gebeliğin başlangıcı olarak son adet tarihi baz alınır. Hekim ultrason kontrollerinde gebenin son adet tarihini kayıt ederek kaç haftalık gebe olduğunu ve 40 haftalık gebeliğin sonrasında doğumun gerçekleşeceği muhtemel ayı belirleyerek yaklaşık tarihi işaret eder. Tüp Bebek tedavisi ile gebe kalan anne adaylarında ise hamilelik hesaplamaları, yumurta toplama, embriyo transferi sonrası adet tarihi baz alınarak gebelik başlangıç tarihi olarak belirlenir.  Ultrasona giren gebenin bilgileri standart veri olarak kabul edilir. Gebelik ilerledikçe sapmalar veya tarih değişiklikleri olabilir.

Hamilelik Hesaplamalarında Oluşan Hatalar

Anne adayının adet düzensizlikleri yaşaması, son adet tarihini doğru hatırlayamaması, ovülasyon denilen yumurtlama tarihinin gecikmesi gibi durumlar hamilelik hesaplamalarında sapmalara neden olur. Gebelik ilerleyip doğum aşamasına gelinirken hekim bebeğin gelişiminden hangi haftalar içerisinde olduğunu belirler. Ayrıca Tüp bebek tedavisi sonucu başlayan gebeliklerde de hamilelik hesaplamaları farklılık göstermektedir.

Haftalık Gebelik Hesaplama

Gebelik süreci birinci trimester, ikinci trimester ve üçüncü trimester olarak bölümlere ayrılır. Gebe bu dönemlerin hepsinde de hafta hafta gebelik takibini ve hamilelik hesaplamalarını devam ettirir. Gebeliğin başlarında kaçıncı haftada olduğunu merak eden anne adayları gebelikleri ilerlediğinde artık doğumla ilgili hamilelik hesaplamaları yaparken bulur kendini. Yani bu döngü gebeliğin başından doğuma kadar süren 40 haftalık bir süreci kapsar.

Gebelik Takvimi

Gebelik takvimi hesaplaması aslında hafta hafta gebelik denilen bebeğin ve annenin bu süreçteki gelişimini, bebeğin ne kadar büyüdüğünü anlatan takvime verilen addır. Hamilelik hesaplamaları bebeğin gelişimine, annede veya bebekte doğabilecek komplikasyonlara göre değişkenlik gösterdiğinden çok az oranda gebe verilen gün ve tarihte doğum yapar.

Doğum Tarihi Hesaplama

Gebelik hesaplama yöntemi için internette son adet tarihinin girilerek yapılabildiği otomatik programlar vardır. Çıkan sonuç gebenin kaç aylık hamile olduğunu ve tahmini doğum tarihini işaret eder. Anne adayı bu yöntem ile ilk merakını yenebilir ve bir fikre sahip olabilir. Diğer bir yöntem de basit bir matematik ile hamilelik hesaplaması yaparak bebeğin doğum zamanını belirlemektir. Anne adayı son adet tarihini belirler, üzerine adetin gerçekleştiği yedi günü ekler, en sonunda da bulunduğu aydan 3 ay geriye gider. Geri gittiği aya bir yılda ekleyerek ulaşmak istediği tarihi görmüş olur. (örnek son adet tarihi 10 Ağustos 2018 + 7 gün adet =17 Ağustos 2018, 3 ay geri gidilip bir yıl eklendiğinde bebeğin tahmini doğma zamanı 17 Mayıs 2019 tarihidir)

Doğum Tarihi Neye Göre Değişir?

Hamilelik hesaplamaları bebeğin doğumuyla ilgili tahmini bir zamanlama verir. Gebelikte her şeyin yolunda ilerlemesi durumunda verilen tarihten 1-2 hafta önce veya 1-2 hafta sonra bebeğin doğum süreci başlayabilir. Bu da üçüncü trimester içerisinde yer alan 38. ile 42. hafta aralığındaki zamana denk gelir. Gebelikte bebeğin durumunda yaşanılabilecek problemler, (kakasını yutması, kalp atışlarında yavaşlama, hayati tehlike oluşturabilecek durumlar v.b) annede olabilecek kanama, kasılma, gebelik zehirlenmesi, diyabet gibi problemler veya bebeğin eşi denilen plesentada yaşanılabilecek sorunlara bağlı olarak bebeğin doğum haftası ve doğum tarihi değişkenlik gösterir.

Hamilelik Hesaplama App

Akıllı telefonların android play store veya IOS app store işletim sistemlerinin hamilelik hesaplama aplikasyonlarının yanı sıra hafta hafta gebelik takibi ve hamilelik rehberi gibi kolaylıkla takip edilebilen uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde anne adayı gebeliğin başından itibaren hamilelik hesaplamaları yapabilir, ayrıca hem gün gün bebeğin gelişimini ve boy-kilo hesaplamalarını hem de kendiyle ilgili olan değişimleri takip edebilir.

    Biz Sizi Arayalım