fbpx

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey!

Hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda doğal olarak fiziksel, hormonel ve psikolojik farklılıklar yaşanır. Bu farklılıkların sonucunda anne adayı ara ara duygu durum değişiklikleri yaşarken, bir taraftan da günden güne bedeninde olan değişikliklere alışmaya çalışır. 40 haftalık hamilelik yolculuğunun bu doğal süreci içerisinde anne ve baba adayı her konuda titizlenir. İlk aylarda kulaktan duyma bilgilere istinaden cinsel ilişkiden korkan anne adayları, aylar ilerledikçe ve bebek büyüdükçe bebeğini daha fazla koruma duygusuna kapılır. Bu duygular içerisinde olan aile bireyleri hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğine bir zarar gelip gelmeyeceğine dair endişe yaşamaya başlar.  Ama bilinmelidir ki hamilelikle ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmadığı müddetçe cinsel ilişkiye ara verilmesine gerek yoktur.

Cinsel İlişki Son Aya Kadar Devam Edebilir

Hamilelikleri sağlıklı bir şekilde devam eden anne adayları eşleriyle hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten endişe duymamalıdır. Annede veya bebeğin gelişiminde bir problem olmadığı sürece hekimin onayıyla eşler son aya (9. Ay) kadar cinsel ilişkide bulunabilir. Hamileliğin son ayında ise cinsel ilişki hekimler tarafından çok istenmez. Bunun nedeni ise erkek spermlerinde olan bir hormonun uyarıcı etkisi sonucunda rahmin tetiklenebileceği ve doğum sancılarını istenilenden tarihten önce başlatabileceği yönündedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Sakıncalı Olduğu Durumlar

Hamilelikte cinsel ilişkiye izin verilmemesi için hamilelik sürecinde gelişen bazı riskli durumları olması gerekir. Bu risk faktörleri hekim tarafından tek tek sorgulanır ve sonrasında değerlendirme yapılarak gerekirse cinsel ilişkiye ara verilmesine karar verilir.

  • Anne adayının önceki gebeliklerinde gelişen birden fazla düşük öyküsünün yaşanması durumunda cinsel ilişkiye izin verilmez.
  • Daha önce erken doğum öyküsünün olması halinde cinsel ilişkiye bir süre ara verilir.
  • Hamileliğin ilk dönemleri olan I. trimester aşamasında düşük ihtimalinin yaşandığı hallerde cinsel ilişki önerilmez.
  • Anne adayının hamileliğinin bir sürecinde erken doğum tehdidi riski yaşaması durumunda cinsel ilişkiye ara verilir.
  • Riskli gebelikler sınıfına giren plasenta previa (plesantanın rahmin önünde yer alması ve kanamaya sebep olabileceği durumlarda) hallerinde cinsel ilişki yasaklanır.
  • Vajinal kanamaların görülmesi halinde cinsel ilişkiye bir süre ara verilir.
  • Çiftlerden birinde olabilecek genital enfeksiyonlara bağlı gelişebilecek durumlar (enfeksiyon tedavisi süresince) nedeniyle cinsel ilişkinin bir süre yapılmaması gerekebilir.

Hekim tarafından hamilelikte cinsel ilişki yasağı konulduysa annenin ve bebeklerinin sağlığını korumak için tehlikeli süreç ortadan kalkana kadar çiftler arasında cinsel ilişkiye ara verilir.

Hamilelik Döneminde Cinsel İstek

Hamilelik ilerledikçe ve anne adayı hamileliğe uyum sağladığı I. Trimester dan sonra cinsellik konusunda da kendini daha rahat hisseder. Bunun sonucunda da hamilelikte cinsel ilişki isteği artabilir. Bu süreçte eşiyle rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilir. Fakat gebelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe cinsel ilişki zorlaşır ve aynı istek yerini isteksizliğe bırakabilir. Bunun nedeni de cinsel ilişki sırasında anne adayının acı veya ağrı hissetmesidir.

Cinsel İlişki Psikolojisi

Hamilelik 40 haftayı kapsayan uzun bir serüvendir. Bu serüvende doğumla birlikte aileye katılacak küçük mucizeyi beklemek anne ve baba adayına büyük bir heyecan verir. Fakat bu süreç uzun ve meşakkatlidir. Annenin psikolojisi hormonlarında etkisiyle sürekli değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenliğe bağlı olarak da annenin duyguları, düşünceleri farklılıklar gösterebilir. Kimi zaman bedensel değişiklikler nedeniyle kendisini mutsuz hisseder hatta beğenmez, kimi zaman da bebeği koruma duygusu veya cinsel ilişki sırasında bebeğine zarar verebileceği düşüncesi gelişebilir.

Anne adayının psikolojisinin iyi olmadığı durumlar cinsel ilişki isteğini de azaltabilir. Böyle bir durumda eşlerin birbirine destek olmaları gerekir. Eşin cinsel ilişki konusunda anne adayına herhangi bir ısrar ve zorlamada bulunulmaması önemlidir.