fbpx

Koronavirüs Hamilelikte Bebeğe Bulaşır Mı?

Anne adayları, hamileliklerinin başından itibaren vücutlarında meydana gelen hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle kimi zaman istenmeyen kaygılara kapılırlar. Anne adayının hamilelik sırasında en korktuğu şeylerin başında da herhangi bir nedenle hastalanmak gelir. Bazı hamileler özellikle grip oldukları zaman çoğu ilacı kullanamamalarına bağlı olarak gribi dahi daha ağır şekilde geçirebilirler. Koronavirüsün yaygın olduğu günümüzde hamileler koronavürüse yakalanma korkusunun yanı sıra, koronavirüs hamilelikte bebeklerine geçirme endişesini de birlikte taşırlar.

Koronavirüs Hamileler İçin Risk Mi?

Koronavirüs bulaştırma riski diğer bireylerde de hamilelerde de aynıdır. Hamilelik sırasında koronavirüsten korunmak için hamilelerin dikkat etmesi gereken önemli adımlar, mümkün olduğunca evde kalmak, el hijyenine dikkat etmek, dış ortamlarda maske takmak, elin yüze temasından kaçınmak, sosyal mesafenin korunamadığı kalabalıklardan kaçınmak, koronavirüs temaslı kişilerden uzak durmak, ev temizliğine ekstra özen göstermektir. Tüm bu tedbirler koronavirüs tehdidine karşı koruma sağlamaya yardımcı olacaktır.

Hamilelerde Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs belirtileri hamilelikte de grip benzeri bulgular ile seyreden ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunumla ilgili kendini gösteren belirtilerdir. Akciğerde zatürre veya daha ileri solunum yetmezlikleri, genellikle ileri yaşlarda veya kronik hastalıklara bağlı bağışıklık sistemi hastalıkları olan kişilerde göründüğünden, hamileler koronavirüs olsalar dahi tehlike oluşturma riski daha azdır. Koronavirüs belirtileri gösteren hamileler için gerekli tedbirler alındıktan ve bebekleri korunduktan sonra röntgen ve tomografi çekimleri yapılabilir. Tüm bu işlemlerle birlikte hamileden koronavirüs testi de alınır. Pozitif çıkan anne adayının tedavisine 14 gün hastanede veya evlerinde devam edilebilir.

Koronavirüs Hamilelikte Bebeğe Geçer Mi?

Yeni Koronavirüs Covid-19, Dünyada yeni tanımlanan ve enfekte olan vakaların işaret ettiği ölçüde her geçen gün hakkında farklı bilgilere sahip olunan bir virüstür.  Koronavirüse yakalanan hamileler olmasına karşın henüz yapılan sınırlı bilimsel araştırmalar nedeniyle hamilelik sırasında anne adayından bebeğine koronavirüs geçip geçmediği de tam olarak kanıtlanamamıştır.

Son zamanlarda doğumdan sonra koronavürüs testleri pozitif olan bebekler görülmüştür. Bu virüsün anne karnından plasenta yolu ile mi bulaştığı, doğum sırasında temas nedenli mi geçtiği veya emzirmeyle mi geçtiği tam olarak netlik kazanmamasına rağmen, Çin’de bugüne kadar yapılan sınırlı bilimsel araştırmalarda bebeğin amniyon sıvısından, kordon kanından ve sürüntü olarak bebeğin boğazından alınan örneklerde koronavirüse rastlanmamıştır. Bu bilgiler şimdilik hamilelerin bebeklerine koronavirüs bulaştırmadıklarını gösteren iyi bulgulardır.

Buna karşılık koronavirüs testi pozitif çıkmış anne adayının doğumu sırasında hekim ve tüm doğum ekibinin gerekli sterilizasyon tedbirlerini maksimumda alması ve doğum sonrasında bebekte koronavirüs bulaşma riskinin en aza indirilmesi önemlidir. Doğumundan sonra bebeğe her türlü ihtimal göz önüne alınarak mutlaka koronavirüs testi yapılması gerekmektedir. Bebekte koronavirüs görülmesi halinde virüsün kontrol altına alınabilmesi ve bebeğin sağlığına bir an önce kavuşabilmesi için gerekirse hastanede gözetim altında tutularak tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

Koronavirüs Kaygısı Hamilelerde Erken Doğum Riski Oluşturabilir

Koronavirüse yakalanma ve doğmamış bebeklerine koronavirüs bulaştırma korkusu hamilelerde daha fazla kaygı ve strese neden olabilir. Henüz kanıtlanmış verilere dayandırılmadıysa da bilindiği üzere kaygı düzeylerinin her zamankinden fazla olması, hamilelerin doğumlarında tetikleyici rol üstlendiği bilinmektedir. O nedenle koronavürüs kaygısı hamileliği olumsuz etkileyebilir. Bu düşünceden yola çıkarak hamilelerin daha sakin ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirmeleri için tüm aile bireylerinin de anne adayına destek olması ve evdeki huzuru sağlaması önemlidir. Hamileler de bu sayede hem kendilerini hem de bebeklerini koronavirüs riskine karşı güvenle korumuş olurlar.

Koronavirüs Tedbirleri Hamilelerin Aylık Takiplerini De Etkiliyor

Hastaneler koronavirüs tehdidi nedeniyle hamileler için daha riskli hale gelebilir. Bu nedenle hamilelerin rutin hekim muayeneleri aksayabilir. Hamilelik haftasına göre kadın doğum hekimlerinin bir muayene planı oluşturması ve bu plan doğrultusunda hareket edilmesi uygun olacaktır. Hamileliklerinin ilk üç ayı içerisinde olan anne adayları, bebeğin 4. ve 5. aylarında yapılması gereken zorunlu kontrolleri ve doğumun çok yaklaştığı haftalar haricinde aylık takiplerin aralıklarının açılması sağlanabilir.

Koronavirüs Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Dünya sağlık örgütü, annede koronavirüs olsa dahi anne sütünden bebeğe bulaş olmayacağını ve o nedenle emzirmenin yapılabileceğini bildirmiştir. Koronavirüse yakalanan annenin her emzirme öncesinde dikkat etmesi gerekenler ise, annenin ellerini su ve sabunla 20 sn yıkaması, maske kullanması, sütün sağılarak biberonla verilmesi halinde sağılan cihazın ve biberonun steril edilmesine dikkat edilmesidir.