fbpx

Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?

Süt kanalları henüz gebelikte oluşmaya başlayarak anne sütünü üretmeye kendini hazırlar. Hatta bazı gebelerde süt doğumdan önceki haftalarda damla damla akmaya başlar.  Bu normal bir durumdur. Bazı annelerde ise doğum sonrasında anne sütü gelir.  Doğum sonrasında kolostrum denilen ilk sütün gelmesiyle anne bebeğini emzirmeye başlar. Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?

Bebek annesinin memesini emdikçe anne sütü günden güne çoğalır. Anne sütü çoğalsa da annelerde genellikle bebeğime verdiğim süt yetiyor mu?”  diye düşünceler akıllardan geçer. Her annenin bebeğini emzirecek kadar anne sütü olur. Annenin pozitif düşünmesi bebeğini en iyi şekilde emzireceğine inanması, sütünün daha da artmasına destek sağlayacaktır. Ancak geçirilen hastalıklara veya annenin genel sağlık durumuna bağlı olarak annenin sütünün kesildiği veya hiç gelmediği durumlarda vardır. O durumda hekim desteğiyle bebek anne sütü yerine formül mamalarla beslenmelidir.

Anne Sütünün Yetmediği Nereden Anlaşılır?

Sütün yetmediği, bebeğin memede huysuzlanmasından, sinirlenip ayaklarını karnına doğru çekmesinden, şiddetli ağlamasından, uzun süre huysuzluğunun devam etmesinden ve gelişimsel olarak kilo alamamasından anlaşılır. Bebek memede güzelce annesini emse de annelerde hep “süt yetiyor mu?” gibi bir kuşku kalır. O kuşkunun nedeni, bebeğin içtiği sütün cc olarak bilinememesi ve bebeğin büyüyüp büyümediği endişesidir.

Bebek Kilo Alıyorsa Anne Sütü De Yetiyor Demektir

Bebeğin doğduğu kilo ile hastaneden taburcu olduğu gün bakılan tartısında farklılık vardır. Çünkü bebekler doğum kiloların yaklaşık % 10’unu ödem gibi nedenlerden 1-2 gün içerisinde kaybederler. Çocuk hekimlerinin dikkat ettiği ve yaklaşık 3-4 gün sonra yapılan yenidoğan kontrol muayenesinde istediği 10 gr dahi olsa bebeğin yeniden kilo almaya başlamasını görmektir. Kilo almaya başlama durumu bebeğin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Bebekler ilk haftalarda farklı gr larda kilo alırlar. Önemli olan haftalık değil ilk aylarda toplamda aylık olarak 500-600 gr artı kiloya ulaşmış olmasıdır. Bebeğin tartı artışı demek anne sütünün yettiği anlamına da gelmektedir. Annenin bebeğin kontrollerinde kilo aldığını görmesi ve anne sütünün yettiği düşüncesi, anneyi psikolojik olarak da rahatlatacak ve kafasından sıklıkla geçen “sütüm yetiyor mu?” gibi olumsuz yaklaşımlardan da uzaklaşacaktır.

Anne Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?

Doğumdan sonra ilk günler anne ve bebeğin uyumlanma sürecidir. Bu süreçte, anne yeni öğrendiği emzirmeyi uygulamaya çalışırken zorluk çekebilir. Aynı şekilde bebek de kendisi için oldukça zor olan emmeyi, dudak, damak ve yutma koordinasyonunu aynı anda yapabilmeye çalışır. Doğumdan 2-3 gün sonra hem bebek hem de anne pratik kazanır ve artık emzirme çok daha keyifli hale gelir. Annenin sütü emzirdikçe artar. Anne sütü arttıkça bebek emmekten daha keyif alır hale gelir. Peki “anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?” Anne sütünün bebeğe yettiğini gösteren bazı durumlar vardır.

 • Bebeğin aylık doktor kontrollerinde kilo artışı ve boyunda uzama olmuştur.
 • Anne sütünü iyi şekilde alan bebek keyiflidir ve huysuzlanmaz.
 • Anne sütü yeten bebek hareketlidir, kendisi için yeterli enerjiyi almıştır.
 • Günlük 8-10 kez bez kirletiyor ve kakasını düzenli yapıyorsa gelişimi için her şey yolunda demektir.
 • Anne sütü sayesinde hastalıklara karşı direnç kazanmış ve bağışıklığı güçlenmiştir. Böylelikle daha az hastalık riski ile karşı karşıya kalır.
 • Bebeğin ek gıdaya geçtiği 6. aydan iki yaşına kadar anne sütü ile birlikte katı gıdaların koordineli olarak verilmesi bebeğin gelişimini destekleyecektir.

Tüm bunlara rağmen sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız veya bu konuda profesyonel bir bebek hemşiresinden destek almak istiyorsanız evde yeni doğan bebek eğitimi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Anne Sütünü En Çok Ne Arttırır?

Doğum sonrası lohusa anneye sütünün artması için bir sürü sağlıksız ve şeker içeriği yoğun gıdalar yedirilmeye çalışılır. Helvalar, tatlılar, şerbetler annenin sütünü arttırmadığı gibi yoğun karbonhidrat ve şeker içerikleri nedeniyle fazla kilo artışına neden olur.

Anne sütünü arttıran en önemli şey sudur. Anne sütü % 80 oranında su içerir. Anne ne kadar çok su içer ve bebeğini ne kadar sık emzirirse sütü o kadar artar. O nedenle annelerin günde en az 2-3 litre su içmesi önerilmektedir. Bu miktar sadece su için önerilen miktardır. Suyun haricinde anne şekersiz kompostolar, çorba, çay gibi sıvılarla günde 4-5 litreyi bulabilir.  Suyun haricinde emzirme döneminde annenin yeşil yapraklı sebzeleri, proteini ve sağlıklı gıdaları bolca tüketmesi hem sağlıklı bir şekilde kendiliğinden kilo vermesine hem de anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

Annenin Psikolojisi Anne Sütünü Etkiler

Anne sütünün azalmasına neden olan etkenlerin başında annenin psikolojik durumu bulunmaktadır. Annenin gebelikte, doğum sürecinde ve lohusalıkta yaşadığı sıkıntılar, sorunlarla başa çıkma kapasitesi, bebeğe uyumlanma sürecinde yaşadığı durumların tümü anne sütünün etkilenmesine hatta kimi zaman anne sütünün kesilmesine neden olabilir. Bu döngü annenin psikolojik olarak aşırı derecede etkilenmesine neden olacaktır. Anne sütünün sağlıklı şekilde gelmesi ve kesilmemesi için annenin kaygılardan uzak, bebeğine odaklanarak emzirmesi ve pozitif düşünmesi oldukça önemlidir.

Diğer yazılar ; Anne sütü yapan besinler, bebeğim neden emmiyor?, emzirme pozisyonları, emziren annelerde meme problemleri 

  Doğuma ve Ebeveynliğe Hazırlık Eğitimi

  Dr. Semra Özer ve Hemşire Betül Bağçeci rehberliğinde gerçekleşecek olan eğitime katılmak için formu doldurunuz.

  Tarih: 21 Nisan Pazar Saat:09:30 - 18:00

  Yer: Han Spaces