Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar

Bir dizi zorluk göz önünde bulundurulduğunda, tüp bebek tedavisi gören çiftlerin depresyon ve anksiyete yaşaması şaşırtıcı değildir. Buna ek olarak, araştırmalar da tüp bebek tedavisi sürecinin kendisinin kaygı, depresyon ve stres seviyelerinde artış ile ilişkili olduğunu, özgüveninizi etkileyebileceğini göstermektedir. Bunlar, özellikle başarısız bir tüp bebek tedavisi döngüsünden sonra yaşanabilir ve tedavi sürecini zor bir dönem haline getirir.

Kısırlığın etkileri, pek çok insan için travmatik bir deneyimdir. Maddi stres, sosyal olarak yalnızlaşma, takıntı ve özgüven eksikliğine neden olabilir. Bu da zamanla, hem duygusal hem de zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek yoğun duygularla mücadele etmenizi gerektirebilir. Kısırlık ile başa çıkmak ve tüp bebek tedavisi döngüsünden geçmek, duygusal ve psikolojik durumuz
üzerinde bir yüke neden olabilir. Bu nedenle, zihinsel sağlığınızı korumak ve etrafınızda doğru bir destek sistemine sahip olmanız önemlidir.

Hem kadınlar hem erkekler, tüp bebek tedavisi sırasında kaygı seviyelerini arttırabilecek pek çok çelişkili duygu yaşayabilir. Bununla birlikte, bu duygularla başa çıkmanın bazı yolları olduğunu bilmek önemlidir. Her şey, sizin için doğru yöntemleri bulmakla ilgilidir.

Kendinize karşı nazik olun

Kendinize olan güveninizi olumsuz etkileyebilecek düşünceleri zihninizden uzaklaştırın. Bunu başarmak, özellikle başarısız bir tüp bebek tedavisi döngüsünden sonra zor olabilir. Ancak, olumsuz düşüncelerin zihinsel sağlığınızı etkilemesini engellemek ve pozitif kalmak önemlidir. Hiçbir üreme tedavisinde başarının %100 olmadığını bilmek, tedavi sırasında endişeli hissetmenize neden olması normaldir. Ancak, üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için yoga ve meditasyon yapmak, doğru nefes almak ve farkındalığı arttırmak faydalı olabilir.

Kaygı ve stres seviyelerini azaltmanıza yardımcı olabilecek diğer teknikler arasında; tüp bebek serüveninizi takip etmek için bir günlük tutmak ve akşamları yatağa gitmeden önce en sevdiğiniz kokulu mumları yakmak rahatlamanıza faydalı olabilir.

Yalnız olmadığınızın farkında olun

Türkiye’de her 8 çiftten 1’i hamile kalmada sorun yaşıyor. Bu, pek çok insanın sizinle aynı süreçlerden geçtiği anlamına geliyor. İnternette, pek çok farklı form sayfası ve web sitesinde, pek çok çiftin tüp bebek hikayesine ulaşabilir, deneyimlerini okuyabilirsiniz. Tüm bunlar, kendi tüp bebek tedavisi süreciniz için güven verici olacaktır.

Aile ve arkadaşlar

Tüp bebek tedavisi, özellikle de bir kadının kendini çok hassas ve savunmasız hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle, rahat hissetmenize yardımcı olan insanları etrafınızda tutmak önemlidir. Deneyimlerinizle doğrudan ilişkili olsun ya da olmasın, size iyi gelen aile bireyleri ve arkadaşlar ile düzenli iletişim kurmak, kaygı ve stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eşinizle olan ilişkiniz

Eşinizle aranızda olan ilişki, tüp bebek tedavinizin en önemli kısımlarından biridir. Bir tüp bebek tedavisi, duygusal olduğu kadar fiziksel bir süreçtir. Bu nedenle, vücudunuzun da süreçle uyum içinde olması gerekir. Ayrıca, aşılamanın ne zaman yapılacağı ya da sonuçları beklemek zorunda kalmak gibi baskıyı arttıran diğer faktörler de vardır. Tüm bunlar, stresi kontrol altına almanızı zorlaştırabilir.

Eşinizin tüp bebek tedavisi sürecindeki rolü, genellikle “kolay” olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bir erkeğin, tedavi döngüsünden geçen eşini desteklemesi, kadının hissettiği baskıyı azaltabilir. Bu süreçte, eşinizle her gün ilgilenmeniz ve iletişim kurmanız gerçekten önemlidir. Birbirinize; nasıl hissettiğinizi, aklınızdan geçenleri ve sizin için neyin yararlı olduğunu düşündüğünüzü anlatın.

Çiftler için önerilen bazı başa çıkma stratejileri: sosyal etkinliklere katılmak, küçük gezilere çıkmak, evde birlikte bir çalışma yapmak, romantizm ve eğlenceli koruyacak herhangi bir aktivite
gerçekleştirmek, eşinizle ilişkinizi korumaya yardımcı olabilir.

Sosyal durum

Bir tüp bebek tedavisi, genellikle uzun bir süreçtir. Bu da, katılması eskisi kadar kolay olmayan sosyal etkinlikler olacağı anlamına gelir. Özellikle de, “Bebek ne zaman geliyor?” gibi sorular soran aile bireyleri varsa, her şey daha zor olabilir. Tedavi sürecinde olan bir kadın için en zor durumlardan biri de, “baby shower” gibi etkinliklerdir. Bu süreçten geçerken katılmak, istediğiniz bir şey olmayabilir. Bu nedenle, bu tip etkinliklere katılmamak daha iyi olabilir. Onun yerine, bir hediye göndermeyi tercih edebilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın

Tüp bebek tedavisi uzun süren pek çok çift var. Çoğu zaman çiftler, genel olarak hayatı kaçırdıklarını hissedebilir. Bu süreçte, kendinize odaklanmayı deneyin ve kendinizi ihmal etmeyin. Kişisel bakımınızı sürdürmek, size doğru bir zihinsel çerçeve sağlar. Bir tüp bebek tedavisi yolculuğunda; egzersiz yapmak, açık havada olmak, kendinizi şımartmak, meditasyon yapmak ve iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler yapmanız önemlidir. Ve en önemlisi, tedavide hemen başarılı olamazsanız, ümidinizi kırmayın. Bu süreçte, siz de diğer çiftler gibi üzüntü, öfke, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Yapabileceğiniz en kötü şey, bu duyguları görmezden gelmektir.

Psikolojik Yardım Almak

Doğurganlık ile ilgili sorunlar yaşarken stres ve endişenin neden ve sonuçları tam olarak bilinmese de; psikolojik tedavi ve terapi destekleri, bu koşulları iyileştirmenize ve aynı zamanda hamile kalma olasılığınızı arttırmaya yardımcı olur. Özellikle de benzer bir deneyim yaşamış olan insanlardan destek almak, yalnız olmadığınızı hatırlatır. Çünkü, böyle bir deneyimi sizinle aynı duyguları yaşamamış olan arkadaşlarınız ya da aile bireyleri ile paylaşmak daha zor olabilir.

Bazıları, bugünlerde depresyon tedavisi için ilaç kullanmayı düşünebilir. İlaç kullanımının kadın doğurganlığını olumsuz yönde etkilediğini gösteren bir kanıt bulunmamaktadır. Bu süreçte, doktorunuza danışarak, hamileler için güvenli kabul edilen antidepresan ilaçları kullanabileceğinizi bilmek iyidir.

Tüp bebek tedavisinden geçiriyorsanız ve stres ve kaygı yaşıyorsanız;

  • Hamile kalmanın herkes için aynı derecede kolay olmadığını
  • Tüp bebek tedavisi sürecinin uzun bir yolculuk olabileceğini
  • Tedavi sırasında duygu durumlarının değişebileceğini
  • Kısırlık ile ortaya çıkabilecek duygularla başa çıkabileceğiniz rahatlama yöntemleri olduğunu
  • Tedavi sürecinde eşinizle olan ilişkinizi desteklemenin önemli olduğunu
  • Öz bakımınızı ihmal etmemeniz gerektiğini
  • Sosyal çevrenizden uzak kalmamanız, aile bireyleri ile iletişiminizi sürdürmeniz gerektiğini
  • Gerektiğinde bir uzmandan psikolojik destek almanın faydalı olacağını unutmayın.

Kaynak: Bülent TIRAŞ

Yorum Gönder