fbpx

Yeni Doğan Bebeğe Emzik Verilir Mi?

Bebekler kendilerini ifade edene kadar tüm iletişimlerini ağlayarak yaparlar. Huzursuz olduklarında, altları kirlendiğinde, acıktıklarında, sıcakladıklarında ağlamaya başlarlar. Bebek ağladığında aileler bazı zamanlarda nasıl hareket edeceklerini bilemezler ve panik olurlar. Genellikle aile büyüklerinin de yönlendirmesiyle bebeğin ağlamasını önlemek için emzik vererek susturmaya çalışırlar. Birçok evde tam da buna benzer durumlar yaşanırken “yeni doğan bebeğe emzik verilir mi?”, “emzik vermek ne kadar doğru?” gibi sorular akla gelebilir. Uzmanlara göre yeni doğan bebeklerde emzik kullanımının sakıncaları vardır. Emzik gerekli hallerde, çok sık olmamakla birlikte nadiren kullanılmalıdır.

Emzirme ve Emzik İlişkisi

Yeni doğan bebekler ilk aylarda sürekli annelerini emmek isterler. Anne memesi, bebekler için aç olduklarında karınlarını doyurdukları, tok olduklarında ise rahatladıkları, daha kolay uykuya geçtikleri ve en önemlisi de güvende hissettikleri için sığındıkları bir limandır.

İlk bir aylık süreçte anne için emzirebilmek, bebek için de emebilmek kolay değildir. Lohusalık döneminde olan anne bebeğini doyurabilmenin ve sütünün yetip yetmediğinin telaşında iken, bebekler ise dudak, damak, ağız senkronizasyonu yaparak emmeyi başarmaya çalışırlar. Anne ve bebek bu zorlu süreç içerisinde savaş verirken, yeni doğan bebeğe emzik vermeye alıştırmak sıkıntıyı arttırabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirmenin Önemi

Anne sütü mucizevi bir besindir. Anne sütünün içeriğinde bebeğin gelişimini sağlayan protein, vitamin ve mineraller vardır. Anne sütünün içeriği bebek büyüdükçe ayına uygun şekilde farklı içerikleri barındırır. Sağlıklı bir gelişim için bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir.

Bebekler özellikle ilk bir ayda her ağladıklarında ve istediklerinde anne memesi ile buluşturulmalıdır. Düzenli emzirme sayesinde bebek hızla ve sağlıkla gelişmeye başlar. Bebeğin anne sütünü düzenli emmesine bağlı olarak annenin sütü günden güne artar ve anneyle bebek arasındaki bağ emzirme sayesinde daha da güçlenir. Yeni doğan sürecinde emzirme düzenli şekilde devam ederken emzik vermeye çalışmak ve zorla emziğe alıştırmak emzirme ile ilgili bazı sorunlara neden olabilir.

Emziğe alışan yeni doğan bebeğin kafası karışabilir ve bir süre sonra anne memesini istemeyebilir. Çünkü bebeklerin çene yapıları henüz kuvvetli değildir. Emerken çabuk yorulurlar. Bu eforu emzikte harcayan bebekler bir süre sonra anne memesine geldiklerinde güçleri kalmadığından emmeyi reddedebilirler.

Bu durumun sık yaşanması, anne sütünün azalmasına, annenin süt kanallarının tıkanmasına, tıkanmaya bağlı olarak da mastit denilen memenin iltihabı sonucu antibiyotik kullanımına kadar gidebilir. Anne antibiyotik kullandığı sürece bebeğini emziremez ve daha büyük bir kısır döngü içerisinde yaşanılan sıkıntılar artabilir.

Bebekler Emzikle Neden Susar?

Güçlü emme içgüdüsü olan bebekler, emziği anne memesine benzeterek, memedeyken hissettikleri tatmini emzik emerken de hissederler. Aç olduklarında emzik verilse dahi bir süre emerek emziği fırlatırlar. O durumlarda açıkça süt istediklerini belli ederler. Ancak bebek tok ise, rahat etmek, tatmin sağlamak ve rahat uykuya geçebilmek için emziği isterler. Böylelikle emzik ağızda olduğunda ağlamaz ve daha huzurlu hissederler.

Bebeklere Emzik Ne Zaman Verilebilir?

Günlük rutinde bebeklere emzik vermek doğru değildir. Emziğe ancak sıkışılan zamanlarda ve son çare olarak başvurulmalıdır. Ağlayan ve huysuzlanan bebeği sakinleştirmek için öncelikle bebeğin neden huzursuz olduğunun tespiti yapılmalıdır. Bebek aç olabilir, altı kirli olabilir, üşüyor veya terliyor olabilir, gaz sancısı olabilir, ateşi olabilir, kolik olabilir, uykusu gelebilir veya ortamdan bunalmış olabilir. Tüm bu ihtimaller göz önünde bulundurularak çözüm yolları aranmalıdır. Eğer sayılan tüm ihtimaller yerine getirildiği halde bebekte ki huysuzluk devam ediyorsa işte o zaman bebeğe kısa süreliğine emzik verilebilir.
Emziğin gerekli hallerde verilebileceği bir durum da uykuya geçiş sürecidir. Aslında bebekler kendi kendilerini uyutabilecek bir kapasiteye sahiptirler. Ancak her zaman uykuya geçiş süreci kolay olmayabilir. Emzirilen, altı değiştirilen, banyosu yapılan, pijamaları giydirilen bebeklerin uykuya geçişlerinde sıkıntı yaşanıyor ise emzik denenebilir. Burada yapılması gereken şey bebek uykuya geçtiğinde ağzındaki emziğin alınması ve bebek uykudayken uzun süre emzik emmesine müsaade edilmemesidir.

Emzik Alışkanlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Yeni doğandan itibaren emziğe alıştırılan bebeklerde anne memesini istememeye bağlı olarak bir süre sonra gelişim gerilikleri görülebilir. Bebek biraz büyüdüğünde ise diş ve damak yapıları bozulabilir ya da emziğe 6-7 yaşına kadar bağımlı hale gelebilir. Gerekli durumlarda emzik kullanılması gerekiyorsa çocuk doktoru veya bebek hemşiresiyle görüşülerek bebeğin ağız yapısına uygun bir emzik tercih edilmelidir.