fbpx

Yeni doğan Bebek Kakası Neden Yeşil Olur?

Yeni doğan Bebek Kakası Neden Yeşil? İlk defa bebek sahibi olan annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de Yeni doğan bebeklerde yeşil kakadır. Bebek kakası bazı zamanlarda yeşil olabilir. Bebek kakasının yeşil olması genellikle bir probleme işaret etmese de, kakanın sümüğümsü olması ve bunun yanı sıra bebekte ateş veya kusma görülmesi mutlaka çocuk doktoruna bilgi verilerek değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bazı durumlarda kaka bir süre yeşile dönebilir. Diş çıkarma, formül mama ile beslenme, enfeksiyonlar, bebeğin inek ürünlerine olabilecek alerjileri, iyi beslenememe, fazla gazının olması ve bir hastalanmaya bağlı olarak bebeğin ilaç kullanması gibi nedenlerle bebek kakası yeşil olabilir. Hatırlatmakta fayda var. Yeşil kakanın görülmesinin ardından bebek takip edilmeli ve gerekli durumlarda çocuk hekimi bilgilendirilerek destek alınmalıdır.

Yeni doğan Bebek Kakası Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebekler doğumdan çok kısa bir süre sonra anne sütü almaya başlar. Bebeğin beslenmeye başlamasıyla birlikte kaka düzeni de oluşmaya başlamıştır. Ama önce mekonyumlu kakayı vücutlarından atarlar. Bebekler anne sütüyle beslendikten ve ilk kakalarını yaptıktan sonra artık rutin kaka düzenine geçiş sağlarlar.

Yeni doğan bebek kakası neden yeşil sorusunun cevabı genellikle mekonyumlu yüzündendir denilebilir.

Bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenirler. Anne sütünün içerisinde bulunan maddeler ve probiyotikler nedeniyle yeni doğan bebek kakası yumuşaktır. Bebek kakası aynı zamanda şekilsiz ve anne sütünün yağlı olmasından kaynaklı yumuşak olmasının yanı sıra pürtüklüdür. Yeni doğan bebek kakasının rengi altın sarısına benzer bir renktedir. Anne sütüyle beslenen bebekler günde 8-10 kez kaka yapabileceği gibi henüz kaslarının iyi gelişmemesinden kaynaklı günde 1-2 kere de kaka yapabilirler.

Yeni doğan Bebek Kakasında Neden Kan Görülür?

Yeni doğan bebeklerin ilk günlerde kakalarında sümükümsü bir görüntü ve kan görülmesi mümkündür. Doğum sırasında bebeğin yutmuş olabileceği kalıntılar buna neden olabilir. Bebek kakasında kan görülmesinin diğer bir nedeni de, bebeğin bilinmeyen bir gıdaya alerjisinin olması ve bu gıdayı anne sütü ile almasıyla birlikte bağırsaklarında iltihabi bir durumun gelişmesidir. Genellikle kanama görülmesine neden olan gıda inek sütüdür. Bebek kakasında kan görülmesi halinde mutlaka çocuk hekimine bilgi verilerek bebek takibe alınmalıdır.