fbpx

Yeni doğan Bebek Kakası

Yeni doğan bebek kakası: Yeni doğan bebekler doğumdan sonraki 24 saat içerisinde ilk olarak bağırsaklarında oluşan mekonyum adı verilen yapışkan, yoğun kıvamlı, koyu yeşil renkteki kakayı vücutlarından atar. Ancak bebeklerin bir kısmı anne karnında meydana gelen bazı durumlar karşısında strese girerek kakalarını yaparlar. Bu durum hamilelikte acil sezaryene gidilmesine neden olabilir. Çünkü bebek amniyon sıvısı içerisinde gezinen kakayı yuttuğunda solunum yolları tıkanabilir ya da düşük bir yüzdede bebekte mekonyum akciğere giderek mekonyum aspirasyon sendromu gelişebilir ki bu durum istenilen bir şey değildir.

Yeni doğan Bebek Kakası Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebekler doğumdan çok kısa bir süre sonra anne sütü almaya başlar. Bebeğin beslenmeye başlamasıyla birlikte kaka düzeni de oluşmaya başlamıştır. Ama önce mekonyumlu kakayı vücutlarından atarlar. Bebekler anne sütüyle beslendikten ve ilk kakalarını yaptıktan sonra artık rutin kaka düzenine geçiş sağlarlar.

Bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenirler. Anne sütünün içerisinde bulunan maddeler ve probiyotikler nedeniyle yeni doğan bebek kakası yumuşaktır. Bebek kakası aynı zamanda şekilsiz ve anne sütünün yağlı olmasından kaynaklı yumuşak olmasının yanı sıra pürtüklüdür. Yeni doğan bebek kakasının rengi altın sarısına benzer bir renktedir. Anne sütüyle beslenen bebekler günde 8-10 kez kaka yapabileceği gibi henüz kaslarının iyi gelişmemesinden kaynaklı günde 1-2 kere de kaka yapabilirler.

Formül mama alan yeni doğan bebeklerin kakası anne sütü alanlara oranla daha katı ve koyu renkte olabilir, hatta bazı bebeklerde 1 hafta 10 gün kadar kaka yapamamaya bağlı olarak kabızlık görülebilir. Yine ek gıdaya kademeli geçişle birlikte hem anne sütü alan hem de formül mama ile beslenen bebeklerin bir kısmında kabızlık görülebilir.

Yenidoğan bebek kakasının rutinde nasıl olması gerektiği çocuk doktoru tarafından aileye kontroller sarasında anlatılacaktır. Ancak aile bireylerinin de rutin bebek kakasında görülebilecek farklılıkların takip edilerek çocuk doktoruna iletmesi önemlidir.

Yeni doğan Bebek Kakasını Neden Yapamaz?

Yeni doğan bebeğin kaka yapamamasının farklı nedenleri vardır. İlk akla gelen kaka yapamama nedeni, bebeğin formül mama ile beslenmesi olabilir. Bebeklerin kaka yapamamalarının nedenlerinden biri de kolik olanların yoğun gaz nedeniyle ıkınmalarını yarıda kesmesine bağlıdır. Belki de gözden kaçan ve kabızlık sürecinde mutlaka değerlendirilmesi gereken diğer bir neden de, bebeğin yeteri kadar doymaması ve buna bağlı gelişebilecek beslenme problemleridir. Ayrıca bebeklerin bağırsak kasları henüz çok gelişmediğinden kaka yapmakta zorlanabilirler. Her ne sebeple olursa olsun bebeğin uzun süre kaka yapmaması mutlaka çocuk hekimi ile paylaşılmalı ve gerekirse destek tedavilerine başlanmalıdır.