fbpx

Yenidoğan Bebeğimi Nasıl Emziririm?

Emzirme ilk bakışta zor gibi görünse de kendinizi rahat hissetmeniz gereken bir durumdur. Doğum yapan annelerin bu sürece alışması biraz zaman alabilir. Burada önemli olan kaygıya kapılmadan
kendinizi hazır hissetmek ve emzirmeyi başaracağınıza olan inancınızdır.
Siz ve bebeğiniz zamanla farklı emzirme pozisyonlarını keşfederek, emzirmeyi keyifli hale getirebilirsiniz. Sizler için pek çok detay vereceğimiz bilgilendirme yazısından önce küçük ama Emzirme için değerli bir ip ucu; ten tene temasın önemini aklınızın köşesinde bir yerlerde hep saklayın. Yani siz bebeğinizi emzirirken bebeğin de emme süresince size dokunması seratonin seviyesini arttırıyor. Bu sayede de mutluluk hormonunun verdiği hisler sütünüzün artmasına olumlu katkı sağlıyor.

Yenidoğan emzirmesi hakkında her şey!

Yenidoğan Bebeğin Emzirilmesi; Doğumdan sonra 30 dk içerisinde bebeğiniz anne memesiyle bulusturulur. Doğumda salgılanan hormonlar ve bebegin anne memesi ile buluşmasıyla, süt inme refleksi uyarılarak süt üretimi başlar. Sağlıklı yenidoğan bebekler emme refleksi ile doğarlar. Bu nedenle memeden beslenmek doğal bir tepkidir. Bazı bebekler ise bu süreçte emzirme desteğine ihtiyaç duyarlar. İlk 48 saatte bu desteğin verilmesi uyumlanma sürecinin kolay atlatılmasında
önem taşır. Bu konuda gerekirse uzman bir yenidoğan hemşiresinden emzirme eğitimi desteği almanız uygun olabilir. İhtiyaç duyulan bu emzirme desteğinin evinizde, kendi alanınızda, hastane stresinden uzak olarak alınması sonucun daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Doğumdan sonra ilk 3 veya 4 gün boyunca gelen anne sütü besin yönünden daha zengin ve koyu kıvamlıdır. Bazı yörelerde bu sütün bayat olduğu düşünülerek yenidoğanlara verilmemesi konusunda büyük bir yanılgıya düşülmektedir. Aslında bu süt kolostrum denen ve ilk ağız sütü olarak bilinen, bebeğin ilk bağışıklığını korumaya yönelik mucizevi ilk besin olan anne sütüdür.

Yenidoğan bebeklerde emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

 • Yenidoğan ilk bir kaç günde her bir memeyi 15 dakikada bitirebilir. Bu sebepten toplamda en az 30 dk emzirilmesi önerilmektedir.
 • Doğum sonrası hem ilk sütün kıvamı yogun olduğundan hem de bebeğin alışma sürecinden dolayı, bebeğiniz emzirme sürecini tamamlamadan memede uykuya dalabilir. Ama burada istenilen toplamda aktif olarak 30 dk emmenin sağlanmasıdır.
 • Memede uykuya daldığında çene altından uyarılarak emmenin devam etmesi sağlanmalıdır.
 • Sağlıklı yenidoğan bebeğin her ağladığında, eğer ağlamıyorsa 2 saatte bir uyandırılarak emzirilmesi gerekmektedir. İlk sütün bitmesi, yenidoğanın emme sıklığı ve süresine bağlıdır. Aktif emmeyen bebeklerde, annelerin ilk sütü 1 hafta kadar sürebilmektedir.
 • Zamanla sütün yoğunluğu ve rengi koyu sarıdan beyaza doğru değişecektir. Ama hala bilinen en besleyici ve mucizevi besin kaynağı anne sütüdür.
 • Anne sütünün içerisinde sadece D vitamini yoktur ve bu yüzden yenidoğana 15. gününden itibaren D vitamini damla şeklinde dışarıdan verilir.

Yenidoğan Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarsınız?

Birçok anne ilk başlarda bebeğinin doyup doymadığını anlamayabilir ve bu nedenle endişeye kapılır. Aktif emen bebeklerin annelerinde de bu endişe vardır. Çünkü biz anneler somut olarak bebeğimizin sütü ne kadar içtiğini gözümüzle gördüğümüzde içimiz rahatlar. Sırf bu endişeyi yıkmak ve içilen sütü somut olarak görmek için bile emzirmeyi bırakan anneler vardır. Anneler bebeğinin duyup doymadığını anlamak için çözümü süt sağıp vermek de bulurlar. Bu yaklaşım çok yanlıştır. Çünkü bu süreç hem anne& bebek bağına zarar verir, hem de annenin süt salınımını azaltır. Şunu söyleyebiliriz ki; bebek memeye yaklaştığı andan itibaren süt inme (süt gelme) refleksi uyarılır ve göğüsler sızlamaya başlar. Bu da doğanın bir gücüdür aslında. Tabi bir de süt yetmiyor endişesiyle formül mama takviyesinde bulunan anneler var.

Peki bu hatalara düşmeden bebeğimin doyup doymadığını nasıl anlayabilirim diye sorarsanız;

Yenidoğan bebeğinizin günde 5-6 kez idrarlı bezini takip etmeniz emin olmak için yeterli olacaktır. Bu bulgu bebeğin yeterli sıvı aldığını gösterir. Aldığı tek sıvı gıda da anne sütü olduğundan yeterli besleniyor diyebiliriz. İkinci en önemli kriter de, aylık kilo kontrollerinde yenidoğan bebekte 500 gr. ve üzerinde kilo artışı gözlemleniyorsa anne sütü ile yeterli besleniyor demektir.

Yenidoğan Bebeğe Su Verilmesi?

Anne sütünün %70 i su olduğundan ve anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşıladığından, aktif emen sağlıklı yenidoğan için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir.

Bebeklerde kusma nedenleri? Peki yenidoğan bebeğimi nasıl emziririm? Yenidoğan bebeğin emzirme sonrası kusması oldukça normaldir. Bu
süreçte kusma sıklığı ve miktarı önemlidir. Yenidoğan bebek neden kusar?

 • yenidoğan bebek emme içgüdüsüyle bazen ihtiyacından fazla beslenirler ve sonrasında fazla sütü çıkarabilir
 • Sindirim sistemi tam gelişmediğinden bir miktar kusabilir
 • Beslenme sonrası yanlış pozisyon verilmesinden kusabilir
 • Beslenme sonrası hemen alt değişimi yapılır ve ayaklar yukarı kaldırılırsa kusabilir
 • Mide girişindeki kasların zayıf olmasından kaynaklı kusabilir. (yenidoğan reflüsü)
 • Gaz çıkarırken veya gaita (kaka) yaparken ıkınmaya bağlı kusabilir
 • Yukarıdaki herhangi bir nedenle kusmanın miktarı ve sıklığı fazla ise mutlaka doktorunuz ile görüşmekte fayda olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğin Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı? Yenidoğan bebeklerin kusması beraberinde bazı riskleri getirebilir. Kusma sırtüstü yatarken gerçekleşirse aspirasyon (kusmuğun soluk borusuna kaçması) söz konusu olabilir. Bu yüzden yenidoğan bebekler sağ ve sol yan destekli olarak yatırılmalıdır. Yenidoğan bebeği gözlemleyemediğimiz alanlarda kesinlikle sırt üstü ve yüz üstü yatırılmamalıdır. Yenidoğan bebekler çok sık aspirasyon riski atlatabileceğinden her anne babanın lisanslı yenidoğan hemşiresinden ilk yardım eğitimi alması gerekir. Bu içeriğimizde yenidoğan bebeğimi nasıl emziririm? anlattık diğer konularda görüşmek üzere.

  Biz Sizi Arayalım