Yenidoğan Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarız?

Anne adaylarının birçoğu gebelikleri süresince yapılan muayenelerde bebeklerinin parmak emdiğine şahit olmuştur. Bunun nedeni bebeklerin daha anne karnındayken emme reflekslerinin gelişmiş olmasıdır. O nedendir ki bebeklerin hepsi doğdukları ilk andan itibaren annelerinin memesine götürüldüklerinde direk memeyi emmeye çalışırlar. Yeni doğum yapan annelerin doğumdan sonra ki ilk birkaç gün sütleri az gelebilir. Ancak bebek annesinin memesini emdikçe anne sütü de günden güne çoğalacaktır.

Doğum yapan annelerin hormon düzeylerinde meydan gelen değişikliklere bağlı olarak lohusalıkta kaygı düzeyleri artar. Emzirirken bebeklerinin ne kadar süt emdiğini anlayamadıklarından düzeni sağlayana kadar bebeklerinin doyup doymadığından endişe ederler. Aslında endişe edilecek bir durum yoktur. Çünkü bebeklerin mideleri zaten çok küçüktür ve az miktarda alacakları süt ile karınları doyar.

Yenidoğan Bebekler İlk Ay Ne Kadar Anne Sütü Alır?

Bebeklerin mide kapasiteleri ilk haftalarda çok küçüktür. İlk doğdukları gün 1.5 çay kaşığı (kiraz büyüklüğünde), üçüncü gün 1.5 çorba kaşığı (ceviz büyüklüğünde), ilk hafta 3-4 çorba kaşığı (kayısı büyüklüğünde), birinci ay 0.5-1 çay bardağı (yumurta büyüklüğünde) kadar anne sütü almaları gelişimleri ve kilo almaları için yeterlidir. 

Eğer annenin sütü az geliyor veya bir nedenden anne sütüyle beslenme yapamıyor ise, bebeğe çocuk doktoru kontrolünde formül mamalar başlanmalıdır. Aksi taktirde bebek yeteri kadar beslenemediğinden büyümesinde gerileme görülebilir.

Yenidoğan Bebeklerin Doyduğunu Nasıl Anlarız?

 1. Yenidoğan bebekler doyduğu zaman anne memesinden veya biberondan kendilerini geriye doğru aratarak uzaklaşmaya çalışırlar. Bu durum yenidoğan bebeklerin doyduğunu ve emmeye devam etmek istemediğini gösteren işaretlerden biridir.
 • Karnı doyan yenidoğan bebek anne memesiyle oynamaya ve oyalanmaya başlar. Bu şekilde de yenidoğan bebeğin doyduğu anlaşılabilir.
 • Emzirme sonrası karnı iyice doyan yenidoğan bebek çoğunlukla anne memesinde uyuklamaya başlar. Yatağına yatırıldığında bir süre kesintisiz uyur. Rahat uyuması karnının iyi doyduğunun göstergesidir. Eğer uyutulduktan 5-10 dk sonra bebek uyanıyor ve huysuzlanıyor ise doymamış ve o nedenle uyuyamıyor olabilir.  
 • Yenidoğan bebeğin doyduğu, bebeğin emzirme sonrası kol ve bacaklarının gevşemesinden de anlaşılabilir. Doymuş bebek, rahatlamış ve huzurlu olur.

Yenidoğan Bebeklerin Doymadığını Nasıl Anlarız?

Bebekler, ilk bir haftanın sonunda doğum kilolarından vücutlarında bulunan ödemi atarak vücut ağırlıklarının yaklaşık % 10’u kadarını kaybederler. Bu durum normal bir süreçtir. İlk bir haftadan sonra bebeğin yeniden kilo alımının başlaması gerekmektedir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda bebeğin düzenli kontrollerini yapan çocuk doktoru bebeğin kilo alımıyla ilgili ölçümleri yaparak gelişimi hakkında bilgi verir. Yapılan ölçümler sonucunda yeni doğan bebeğin kilosu düşük ise doktor aşağıdaki seçenekleri aile ile görüşerek kilo kaybı nedenini bulmaya çalışır.

 1. Bebeklere yapılan rutin tartı ölçümlerinde bazı bebeklerin kilo almadığı hatta zayıfladığı görülebilir. Bu durum yenidoğan bebeğin doymadığının veya anne sütünün yeterli gelmediğinin göstergesi olabilir.
 • Yanlış emzirme de yenidoğan bebeğin doymamasına neden olabilir. Doğru emzirme, bebeğin anne memesinin sadece uç kısmını değil, areola denilen kahverengi kısmının çoğunu ağzına alarak emmesi ile sağlanır. Bebeğin alt dudağının dışa katlanır şekilde emzirmenin sürdürülmesi, anne memesini yeteri kadar ve doğru şekilde aldığının göstergesidir. Ama eğer bebek doğru şekilde emzirilmiyor ve sadece meme ucunu ağzında tutuyor ise emdiği memeyi boşa çekiyor olabilir. Bu durum bebeğin sütü doğru şekilde alamamasına ve beslenememesine neden olabilir.
 • Günlük olarak bebeklerinbezini kirletme sayısı da yenidoğanların doyma kriterleri arasındadır. Normal koşullarda bebeklerin gün içerisinde beslenmelerine bağlı olarak 6-8 kez altını kirleterek bezinin değiştirilmesi gerekir. Günde 6 kereden az sayıda, koyu renkli, ağır kokulu idrar yapıyor ise yenidoğan bebek doymuyor olabilir. Bu durumda doktor kontrolü beklenmeden doktorla iletişime geçilerek bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Karnı doymayan bebekler anne memesinden kolay kolay ayrılmak istemezler. Uyku için yatağa konulduklarında ise sık sık ağlarlar. Bu durum yenidoğan bebeğin doymadığını gösteren bir işaret olabilir.
 • Bebekler iletişimlerini ağlayarak sağlarlar ve pek çok nedene bağlı olarak huzursuzlanırlar. Huysuzlanma nedenlerinden biri de doymamaları olabilir. Yenidoğan bebekler huzursuzlandıklarında iyi gözlemlenmeli ve doymama ihtimalleri mutlaka gözden geçirilmelidir.  
  • Memede biriken sütlerin boşalmaması ve yarattığı dolgunluk hissi, bebeğin sütü yeteri kadar ememediğinin göstergesidir. Böyle bir durumda beslenmenin düzenlenmesi için bir bebek hemşiresinden veya çocuk doktorundan destek alınmalıdır.
  Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi