fbpx

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalı?

Yenidoğan bebekler doğumdan sonra da kendilerini anne karnında hissederler. O nedenle ilk üç aylık sürede duruş pozisyonları cenin denen anne karnındaki gibidir. Bacaklar karna çekilmiş, eller göğse doğru gelmiş durumdadır. Uyurken hatta uyanıkken bile otomatik olarak bebekler cenin pozisyonuna geçerler. Peki yenidoğan bebek nasıl yatırılmalı?

Bebekler Doğduktan Sonra Hangi Odada Yatmalı?

Yenidoğan bebekler doğduktan sonra kendi odalarında değil, genellikle anne ve babalarının odasında hazırlanan küçük beşiklerde yatarlar. 4–6 aylık olduklarında ve ek gıdaya geçtiklerinde ise kendi odalarında yatırılmaya başlarlar. Aslında bebeklerin doğdukları zamandan itibaren kendi odalarında yatma ve kendilerini uyutma kapasiteleri bulunmaktadır. Fakat aileler emzirme, beslenme sonrası kusma, tıkanma, ağlama ve uykunun bölünmesi gibi nedenlerle yenidoğan bebeklerini yanlarında bulunan farklı bir beşikte yatırmayı tercih ederler.

Bebeklerin Yatak Düzeni Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebekler narin ve hassas oldukları için yattıkları yatakların da bebeğe rahatsızlık vermeyecek şekilde hazırlanması önemlidir. Bebeğe yatak alınırken anne ve babaların dikkat etmesi gereken şey, yatağın geniş ve makul ölçülerde, sert ve hijyen açısından rahat temizlenebilir türden olmasıdır.

  • Yenidoğan bebek düz zemine yastıksız yatırılmalıdır. İlk yenidoğan sürecinde yastık kullanmak bebeğin yediklerini çıkartma ihtimali ve kusma sonrası boğulma riski nedeniyle sakıncalıdır.
  • Yenidoğan bebeğin altına serilen çarşaf gergin olmalı veya lastikli çarşaflardan kullanılmalıdır. Çarşafı beyaz renk seçilmelidir. Beyaz renk sayesinde kustuğunda, kakası bulaştığında veya yatak içerisine bir böcek geldiğinde rahatlıkla görülerek müdahale edilebilir. Aksi hallerde çok renkli ve desenli çarşaflarda bu tip durumlar gözden kaçabilir.
  • Bebek 3-4 aylık olduğunda uyurken dönebilir, elleri ile yüzünü kapatabilir ve bu nedenle nefes alması zorlaşabilir. Tüm bu tehlikelerden korumak için bebeklerin üzerine örtü örtmek yerine tulum giydirerek rahatça uyumasını sağlayabilirsiniz. Tulum yok ise üzerini örtmek için kullanılacak örtü ve battaniyeler hava alabilecek şekilde delikli koton veya pamuklu malzemeden seçilmelidir.
  • Yatak korumaları takmak önemlidir. Çünkü yatakların aralıklarına bebeklerin kolları ve bacakları sıkışarak zarar görebilir. Yatak koruması olarak konulan kumaşların ipleri bebeklerden uzak bir şekilde iyice bağlanarak sabitlenmelidir.
  • Yenidoğan bebeğin yattığı alanın kenarlarına fazladan konan eşyalar (yastık, yatak örtüsü, battaniye, pike v.b) tehlike arz edebileceğinden o alanda tutulmamalıdır.
  • Yenidoğan döneminde bebek uyurken belli aralıklarda kontrol edilmelidir.

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalı?    

Bebekler doğduklarından itibaren hafif eğim verilerek sırtüstü veya her iki tarafa olacak şekilde yan yatma pozisyonunda yatırılmalıdır. Bebekleri yüzükoyun yatırmak tehlikelidir ve uygun değildir.

Bebekler uyku ritüeli sonrası kaliteli bir uyku için yataklarına yatırılarak uyutulmalıdır. Uyku ritüeli, bebeğin uykuya geçeceğini anlaması ve uykuya hazırlık için önemli adımlardır. Emzirme ve gaz çıkartmanın ardından yaklaşık 1-1.5 saat sonra bebeğe banyo yaptırılması bebeği rahatlatacaktır. Ardından alt değişimi ve masaj ile birlikte pijamalarının giydirilmesi ile bebek uyuma zamanı geldiğini anlayacaktır.

Yenidoğan Bebeklerde Yatma Pozisyonları;

Bebekler beşik, ana kucağı veya yatakta yatırılacakları zaman en uygun pozisyona konulmalı ve takip edilmelidir. Yanlış yatırma pozisyonları bebeğin nefessiz kalmasına, boğulmalara, henüz tam gelişmeyen omurgasında yaşanabilecek problemlere neden olabilir.

Bebeklerde Yan yatma Pozisyonu; Yan yatırma pozisyonu yenidoğan bebekler için en uygun yatırılma şeklidir. İlk dönemlerde bebeğin sırt kısmına bir havlu konularak yan yatması veya hazır yan yatırma aparatlarından destek alınarak daha rahat şekilde bebeğin yan tarafa doğru sabit kalması sağlanabilir. Böylelikle solunum problemlerinin yanı sıra mide ve gaz problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Bebekleriniz mışıl mışıl uyur.

 Bebeklerde Sırtüstü Yatma Pozisyonu; Sırtüstü yatma pozisyonu bebeklerin yatırılması için uygun pozisyonlardandır. Fakat direk düz yatırılmamalarıdır. Düz yatırıldığında bebeğin yedikleri nefes borusuna kaçabilir, nefesini tıkayabilir veya reflüye neden olabilir. O nedenle bebek düz zeminde çarşaf altına yaklaşık 30 cm yükseltilecek şekilde bir havlu konularak yatırılmalıdır.

Bebeklerde Yüzükoyun Yatma Pozisyonu; Bebekleri yüzükoyun yatırmak tehlikelidir. Çünkü henüz baş ve boyun bölgesindeki kaslar tam gelişmediğinden kendini yanlara doğru çeviremez. Yediklerini çıkartabilir, nefessiz kalabilir ve bu durum istenmeyen ani bebek ölümlerine neden olabilir.

Bebeklerde Uykunun Önemi

Bebeklerin rahat, huzurlu ve karanlık bir ortamda uyumaları sağlıkla büyümeleri için çok önemlidir. Çünkü büyüme hormonu olan melatonin gece uyurken salgılanmaktadır. O nedenle emzirmenin ve uyku ritüelinin yapılması, bebeğe uyku için terletmeyen kıyafetler giydirilmesi, sessizliğin sağlanması, oda ısısının ayarlanması ve tüm bu nedenlere bağlı gece uykusuz kalarak gündüz huysuzlanmaması için uykuya her şekilde önem gösterin.

Bebeklerimiz sağlıklı olsun, “uyusun da büyüsün”.

    Biz Sizi Arayalım