fbpx

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık

Anne karnındaki bebekler amnion sıvısını yutarlar. Hıçkırık, sıvıyı yuttuktan sonra bebeklerin karın ve göğüs bölmesini oluşturan diaframın yani kas yapısının istemsiz tekrarlamaları sonucunda oluşan bir durumdur. Annelerin hamileliği sırasında karın içerisinde zaman zaman hissettiği titreşimler işte bu hıçkırıklardır. Yenidoğan döneminde de devam eden bebeklerde hıçkırık, zamanla azalarak geçer.

Bebeklerde Hıçkırık Nedir?

Yenidoğan döneminde sıklıkla yaşanan yenidoğan bebeklerde hıçkırık, aileleri zaman zaman endişelendirse de aslında bu durum bebeklerin gayet sağlıklı bir gelişim sürecinde olduğunu gösteren bir işarettir. Özellikle sindirim sistemini çalıştıran organların işleyişlerini düzgün yerine getirdiğinin bir göstergesidir. Hıçkırık sırasında çıkan ses de bebeğin ses tellerinin birbirine yaklaşması ile oluşan ses dalgalarıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Ne Zaman Olur?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık, sıklıkla emzirme sonrasında yaşanır. Bunun nedeni, emzirmeyle birlikte alınan anne sütünün sindirilmeye başlaması ve diyaframda bulunan sinirlerin uyarılması sonucunda bebekte refleks olarak hıçkırığın görülmesidir. Ayrıca bebeğin gazının iyi çıkmadığı durumlarda, ani sıcaklık değişikliklerinde, hava yutması sonrası veya herhangi bir nedenle heyecanlandığında hıçkırık olabilir. Hıçkırık yenidoğan döneminde başlar genellikle bir yaşına kadar azalarak devam eder.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Sebepleri

Bebeklerde hıçkırığın birinci sebebi yeterince doymuş ve sindirmeye başlamış olmasıdır.

Yenidoğan bebek hıçkırığının diğer bir nedeni de bebeğin midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir. Sindirimle birlikte yenidoğan bebeğin kalp ve akciğer gelişimine işaret eder.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerin hıçkırmalarının doğal olduğunu biliyoruz artık. Bebeklerde hıçkırma ile karşılaştığımız zaman yapmamız gerekenler oldukça basit.

 • Bebeğin hıçkırması uzun süre devam ediyorsa annenin bebeğini emzirmesi ile birlikte hıçkırık geçecektir. Hıçkırma emzirme ile geçmedi ise biraz dik oturarak sırtını ovabilirsiniz.
 • Bebeğin hıçkırığının geçmesi için anne sütü dışında bir şey verilmesi yenidoğan bebeğin sağlığı için uygun değildir.
 • Doğru emzirme yöntemi hıçkırığı önleyecektir. Yani annenin memesinin doğru şekilde bebeğe verilmesi ve bebeğin dudağının adeta bir vantuz şeklinde anne memesine tutunması olası hava alma durumunu engelleyerek hıçkırığın önüne geçecektir.
 • Emzirme dışında kaşık ile bir miktar süt verilerek bebeğin yutkunması sağlanarak hıçkırık giderilebilir.
 • Emzirme sonrasında mutlaka gazını çıkartmaya çalışmak ve bebeği rahatlatmak olası hıçkırığı önler.
 • Bebeğin biraz büyümesinin ardından hızlı yemek yeme sonucu oluşan hıçkırıklarda ise bebeği biraz dik tutarak sırtını sıvazlamak yeterli olacaktır.
 • Bebeğin hıçkırığı emzirme ile geçmiyorsa ortam değiştirme yarar sağlayabilir. Soğuk ortam hıçkırığı artırabilir. Bu nedenle bebeğin hıçkırığı başladığında ortam eğer soğuk ise sıcak bir ortama geçmeniz bebeği rahatlatacaktır.
 • Uzun süren yenidoğan hıçkırığı sonucunda bebekler sinirlenerek huysuzlanabilir. Bu durumda yine anne sütü ile bebeği sakinleştirmek, yumuşak hareketlerle masaj yapmak veya dikkatini başka noktalara çekebilmek bebeği rahatlatacaktır.
 • Yenidoğan bebekler sadece anne sütü alsalar da hıçkırıkları Bu durumun nedenlerinden biri de annenin yediği yemeklerin hıçkırığı tetikleyebildiğidir.
 • Yenidoğan bebeklerde hıçkırık doğal bir süreç olduğundan zararsızdır ve bunu geçirmek için ilaç kullanmak doğru değildir. Fakat hıçkırıklar sürekli ve sık aralıklarla oluyor ise çocuk doktorunuza danışabilir, öneri isteyebilirsiniz.

Hıçkıran Yenidoğan Bebeğe Su Ve Limon Suyu Verilmez

Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için halk arasında su verme veya limonlu su içirme gibi yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bu yöntemler henüz yenidoğan döneminde olan bebeklerin sağlığı açısından olumsuzluklar yaratabilir. Çünkü limonun ph değeri bebek için uygun değildir. Mide rahatsızlıklarına ve kusmalara neden olabilir.

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık konusunda daha fazla bilgi edinmek için  https://youtu.be/8QW-5FDTdCw  videomuzu izleyebilirsiniz.

  Biz Sizi Arayalım