fbpx

Yenidoğan Sünneti

Sünnet, penis başında bulunan doku ve deri tabakasının cerrahi bir müdahale ile alınması işlemidir. Yenidoğan sünneti nasıl yapılır?

Sünnet Neden Yapılır?

Dini ve geleneksel yaklaşımın yanı sıra sünnetin tıbbi açıdan da faydalı olduğu ve bazı hastalıklara karşı koruma özelliği bulunduğu bilinmektedir.

Yenidoğan Sünneti Nedir?

Yenidoğan sünneti, bebeğin doğumdan sonra ilk bir aylık sürede cerrahi müdahale ile yapılan sünnet işlemine denilir.

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan sünneti doğumdan sonraki ilk bir aylık süreyi kapsarken, anne ile bebek hastaneden taburcu olmadan da bu işlem yapılabilmektedir. Hastanede yenidoğan sünneti için bebeğin doğum sonrası gelişimi ve beslenmesi izlenmekte, bebeğin sünnet olmasına bir engeli yok ise hekim tarafından yenidoğan sünnetine karar verilmektedir.

Yenidoğan Sünnetinin Avantajları Nelerdir?

Yenidoğan bir bebek için yapılacak sünnet işlemi, bebeğin henüz çok küçük olması ve yeni hayata alışma sürecindeyken bir işleme maruz kalması gibi nedenlerden dolayı aileler tarafından istenmeyebilir. Fakat yenidoğan döneminde yapılan sünnetin bebek için avantajları vardır.

 • Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılmaktadır.
 • Genel anestezide istenilen açlık durumu lokal anestezi de olmadığı için bebeğin aç olması ve aç kalması gerekmez. Anne bebeğini emzirebilir.
 • Yenidoğan bebeklerin beden onarımları çok daha hızlı olmaktadır. Sünnet bölgesi 4-5 günlük bir sürede iyileşmektedir.
 • İşlem sırasında kanama neredeyse hiç görülmemektedir. Bunun nedeni o alanda bulunan damarların küçük olmasından kaynaklı kanamaya neden olmamalarıdır.
 • Anne sütünün içerisinde bulunan proteinler sayesinde cerrahi işlem alanında bir koruma sağlanır.
 • Yine anne sütü koruma faktörlerinin etkisiyle işlem sonrasında herhangi bir ağrı kesici kullanılmasına gerek olmamaktadır.
 • Yenidoğan sünneti yapılan bebek, işlemi hatırlamayacağı için psikolojik bir sorun yaşatmaz iken, ileri ki çocukluk döneminde yapılan sünnetler psikolojik olarak korkulara ve bazı psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Yenidoğan Sünnetinde Lokal Anestezi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi, vücutta sadece işlem bölgesinin uyuşturulduğu bir anestezi yöntemidir. Yenidoğan sünneti için uygulanan lokal anestezi, uygun ameliyathane koşullarında ve konusunda uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu durum olası ameliyat komplikasyonlarının önene geçecektir. Bu yöntem ile yalnız penis bölgesi uyuşturulmaktadır. Lokal anestezi ilk bir aylık yenidoğan dönemi süresince yapılmaktadır. Bir aydan daha büyük bebeklerde ise sünnet işlemi için genellikle genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır.  Yenidoğan sünneti işlem olarak yaklaşık 20-30 dk kadar sürmektedir.

Sünnetin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle yenidoğan ve erken dönemde yapılan sünnet çocukluk çağında olası idrar enfeksiyonları riskini azaltmaktadır.
 • Sünnet derisi hastalıkları ve iltihapların önüne geçer.
 • Penis kanseri riski engellenmiş olur.
 • Yetişkin döneminde olabilecek cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yenidoğan Sünneti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yenidoğan sünnet sonrası bebeğin bakımına dikkat edilmelidir.
 • Hastanede aileye hekim ve hemşireler tarafından evde yapılması gereken pansumanların bilgisi verilir.
 • Bir hafta kadar sünnetli penis bölgesine antiseptik kremler sürülür.
 • Son dönem bilimsel çalışmalara göre yenidoğan bebekler için göbek düştükten sonra banyo yaptırılması önerildiğinden, sünnet sonrası banyo için göbeğin düşmesinin beklenmesi önerilir. Eğer bebek göbek düştükten sonra ilk bir aylık süre içerisinde sünnet edildi ise sünnetten yaklaşık 2-3 gün sonra banyo yaptırılabilir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Yenidoğan sünneti sonrası işlem bölgesinde kızarıklık, şişme veya bir kanama varsa hekim ile görüşülmelidir. Ayrıca bebek çişini yaparken ağlıyor ve zorlanıyor ise yine hekimle görüşülmesinde fayda vardır. 

Sünnet, Yenidoğan Döneminde Yapılmadı İse Ne Zaman Yapılması Uygun Olur?

Sünnet, yenidoğan döneminden itibaren her yaşta çocuğa yapılabilir.  Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hekimler yenidoğan sünnetini önermektedir. Çocukların 3-5 yaş aralığı cinsel kimliklerini tanıma ve cinsel organını farkına varma yaşı olduğu için bu dönemde yapılacak sünnet işlemi çocukları olumsuz yönde etkileyebileceğinden önerilmez. Doğru zamanlama çocuğun kendini iyi anlatabileceği 6-7 yaş aralığındadır. Yine psikolojik nedenler ve travmalardan dolayı sünnetin 12 yaş sonrasında yapılması çok önerilmemektedir.

  Biz Sizi Arayalım