fbpx

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Gebelik sürecinde anne adayları fiziksel, duygusal, hormonel birçok değişikliğe uğrar. Yaşamları boyunca belki de ilk defa beslenme konusunda kendilerini özgür hissederler. Aslında gebeliğin doğal akışında doğuma kadar fazla kilo almamanın hedeflenmesi gerekirken, bir kısım anne adayında istemeyen fazla kilo alımları yaşanır. Genellikle sezaryen doğum sonrasında emziren anneler, alınan bu kilolardan kurtulmak ve eski fit görünümlerine hızlıca kavuşmak isterler. Hatta bu konuyu o kadar önemserler ki ilk iş olarak doğum sonrası korse kullanımı araştırmaya başlarlar.

Özellikle gebelik süresince karın bölgesi fazlasıyla büyüyen ve genişleyen annelerde, doğum sonrası karnın daha kısa sürede toparlanabilmesi ve gebelik öncesindeki gibi sıkı bir hale geri dönmesi kolay değildir ve uzun bir uğraş gerektirir.

Doğum Sonrası Fiziksel Değişim

Gebeliğin başlaması ile birlikte vücut değişmeye, rahim büyümeye başlar ve bu büyüme doğuma kadar devam eder. Doğumdan sonra rahim eski haline geri döner. Diğer taraftan kaslar bebeği tutabilmek için gerilerek daha çok mesai harcarlar. Doğum sonrası fiziksel değişim ile beden eski haline dönmeye başlar. Gebelik süresince görevini fazlasıyla yapmaya çalışan kaslar artık gevşemeye ve kendini bırakmaya daha meyilli hale gelmiştir. Kasların kısa sürede kendini toparlayabilmesi için emziren annelerin kilo kontrolü ve hafif egzersizlerin yanı sıra doğum sonrası korse kullanımını da gözden geçirmesi sürecin hızlanması için destek sağlayacaktır. Fakat doğum sonrası uzun süreli korse kullanımı bir taraftan karın bölgesindeki kasların kendi kendilerine çalışmasını önleyerek kasların zayıflamasına neden olabilir, diğer taraftan da alerjik reaksiyonlara neden olarak sezaryen sonrası iyileşmeyi geciktirebilirler. O nedenle doğru zamanda doğru korse kullanımı önemlidir.

Doğum Sonrası Korse Nedir?

Doğum sonrası korsesi, doğum yapan annelerin karın kaslarını toparlamaya yönelik bir süreliğine kullanılabilen destek yöntemlerdendir.

Doğum Sonrası Korse Kullanılır Mı?

Normal doğumlarda genellikle anneler daha çabuk toparlanır ve korse ihtiyacı hissetmezler. Sezaryen sonrası karnın daha iyi ve daha çabuk toparlanabilmesi için ise doğum sonrası korse kullanımı önerilebilir.

Korse Ne Zaman Kullanılır?

Doğum sonrası hemen korse kullanımı önerilmez. Normal doğumlarda bedenin eski haline dönebilmesi için 1-2 gün geçmesi ve sonrasında hekimin görüşleri alınarak korse kullanılması önerilmektedir. Sezaryen doğumlarda korse takmak için dikişlerin alınmasını veya doğumdan sonra 2-3 hafta geçmesini beklemek daha uygun olacaktır.

Doğum Sonrası Korse Ne İşe Yarar?

Doğum sonrası korse kullanımı, anne karnını sıkılaştırmaya ve tekrar şekillendirmeye yardımcı olarak doğum sonrasında fit bir görünüm sağlar. Korse ile birlikte uygun egzersizlerin plana dahil edilmesi daha kısa sürede istenilen hedefe ulaşılmasını sağlayacaktır.

Doğum Sonrası Korse Kullanmak Ne Kadar Tavsiye Edilir?

Doğum sonrası korse kullanımı için en doğru kararı kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız verecektir. Her kadın doğum hekimi korse önermez, her birinin doğum sonrası korse kullanımıyla ilgili farklı görüşleri vardır. Çünkü nasıl her gebelik kendine özelse, doğum sonrası lohusalık süreci ve annenin bedeninin toparlanması da her anneye göre farklılıklar gösterir. Eğer hekim korseyi öneriyor ise hangi model olacağı ve ne kadar süre kullanılacağı da hekimin önerileri dikkate alınarak uygulanmalıdır. Önerilerin dışına çıkmak, bilinçsizce uzun süreli kullanmak anne de farklı sorunlara neden olabileceği için mutlaka hekimin bilgisi ile hareket edilmesi gerekmektedir.

Şayet doğum sonrası süreçte lohusalık sendromu yaşıyorsanız fazla kilolarınız sizi olduğundan fazla rahatsız edecektir. Böyle durumlarda kilolarınıza odaklanmak yerine psikolojik olarak rahatlamak için Lohusa Koçu desteği alabilirsiniz.

Doğum Sonrası Hangi Korse?

Doğum sonrası korseler tamamen gebelik sonrasına uygun vücudu şekillendirmeye yönelik dizayn edilen korseler olmalıdır. Birçok dokuda, renkte ve modelde korse bulunmaktadır. Annenin ihtiyacına göre bel tipi, kalça veya karın bölgesine uygun doğum sonrası korseler hekim tarafından önerilmelidir. Korse kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir detay da korsenin cildi tahriş etmeyecek pamuklu kumaştan üretilen bir ürün olmasına özen gösterilmesidir.

Doğum Sonrası Korsenin Faydaları

  • Emziren annenin yürürken veya otururken daha düzgün bir postür (duruş) ile durmasını sağlar.
  • Kasların daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur.
  • Bel kıvrımı görüntüsü sayesinde annenin psikolojik olarak iyi hissetmesine destek sağlar.
  • Doğru ve uygun bir korse kullanılıyor ise ciltte oluşabilecek tahrişi önler.
  • Sezaryen sonrası dikişlere bağlı görülen ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Doğum Sonrası Ne Kadar Süre İle Korse Kullanılır?

Doğum sonrasında uzun süreli korse kullanılmamalıdır. Hekimin onayı ile 6 haftaya kadar günün belli saatlerinde korse takılmalı, akşamları yatarken çıkartılmalıdır. Uzun süreli korse kullanımı cilt hasarlarına, kan dolaşımının etkilenmesine, bel sorunlarına ve hareket kısıtlıklarına neden olabilmektedir.

Özetle: Doğum sonrası sadece korse kullanımı anne için yeterli değildir.  Doğum sonrası korse kullanımının yanı sıra kasları güçlendirmek ve kısa sürede vücudu sağlıklı bir şeklide toparlayabilmek için uygun egzersizler yapılmalı, vitamin, mineral ve proteinden zengin bir beslenme programı ile sağlıklı bir emzirme süreci geçirilmelidir.

    Biz Sizi Arayalım