18. Hafta Hamilelik

18. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak biber boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğiniz 18. Gebelik haftasında solunum hareketleri yapıyor ve rahminizin içinde hıçkırıyor. Gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde bu hıçkırıkları siz de hissediyor olacaksınız. Rahminizin içinde hava olmadığı için, bebeğiniz oksijen yerine amniyotik sıvıda solumaktadır.

18. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebelik öncesi kıyafetlerinizin çoğu artık beden olarak ya olmamakta ya da sıkı gelmeye başlamaktadır. Hamile anne giysileri için alışveriş yaparken, pamuk gibi rahat ve serin tutacak kumaşları tercih etmek sizi rahatlatacaktır. Kıyafet haricinde, çoğu gebe, hamilelik süresince ayaklarının şiştiğini hisseder. Alışveriş sırasında bir numara büyük ayakkabı da tercih edebilirsiniz. Gebelik boyunca bebeğinizin varlığı dengenizi değiştireceği için, kendinizi düz ve ortopedik tarzdaki ayakkabılar içerisinde daha rahat hissedersiniz.

18. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Çoğu kadın, ikinci trimesterin 18. haftasından sonra bir miktar sırt ağrısı yaşar. Göğüsleri ve karnı daha fazla büyür. Omuzlarınızı yatırmamaya, çökmemeye ve karnınızı ileri doğru itmemeye özen gösterin. Yere düşün bir şeyi kaldıramaya çalışırken, dizlerinizi kıvırdığınızdan emin olun.

 

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi