Yenidoğan bebek bakımı, özellikle ilk defa bebek sahibi olmaya hazırlanan çiftler için çok heyecan verici olmasının yanı sıra “bebeğin bakımı nasıl olmalı? diye sıkça kendilerine sordukları, endişe yaşamalarına neden olan bir süreçtir.

Bebek bakımı konusunda doğum öncesi anne & baba her ne kadar bebek eğitimlerine katılsalar veya bu konuyla ilgili kitaplar okusalar dahi, teorik bilgi ile güncel hayatta karşımıza çıkan pratik uygulamalar aynı olmadığı için bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu desteklerden ilki tabii ki aile büyüklerinin verdiği koşulsuz yardımlardır. Fakat burada aile büyüklerine karşı duyulan büyük bir güven duygusunun yanında jenerasyon farkları ve bebek bakımında değişen yaklaşımlar nedeniyle profesyonel bir elden yardım alma isteği ön plana çıkmaktadır.

İşte bu aşamada uzman ellerin desteklediği Yenidoğan bebek bakım hizmeti devreye girmektedir. Bebek bakım hizmeti, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF & Sağlık Bakanlığının onayladığı güncel bilgi ve uygulamaları içeren ve uzman yönetici hemşire tarafından sunulan bir programdır.

Yenidoğan bebek bakım hizmeti kapsamında bebekle ilgili bütüncül bir yaklaşım sergilenmekte ve aşağıdaki tüm detaylara değinilmektedir.

 • Yenidoğanın Özellikleri Nelerdir? / Bebek Bakımında Nelere Dikkat Edilir?
 • Bebeğin kilo, boy, baş çevresi ölçüleri ve bıngıldak olarak bilinen kafa bölümüne ait bilgilerin anlatılması.
 • Saç yapıları, vücutta bulunan tüyler, gözyaşı bezleri hakkında detaylar.
 • Göbek kordonu bakımı.
 • Bebeklerin vücutlarında bulunan ve onları enfeksiyonlara karşı koruyan verniks tabakasının anlatılması.
 • Bebeğin cildinde yüz bölgesinde olabilen ve milia denen beyaz noktacıkların anlatılması.
 • Bebeklerin bazılarında olabilen çürük görünümlü adı mongol lekesi olan fakat bebeğe zararı bulunmayan lekeler hakkında bilgilendirme.
 • Bebeklerde meme ucu ve genital bölge hassasiyetleri.

Yenidoğan Refleksleri Nelerdir?

Yenidoğan refleksleri olarak bilinen ve aileler tarafından zaman zaman endişe duyulan bu özelliklerin aslında sağlıklı tepkiler olduğunu biliyor muydunuz? Yenidoğan bebek hemşiresi tarafından bebeklerde Hıçkırma, bebeklerde Hapşırma, bebeklerde Titreme, bebeklerde Yakalama, bebeklerde Sıçrama ve en önemlisi bebeklerde Emme reflekslerinin bebek hemşiresi tarafından anlatılması ile aileler bilgilenmiş olacaklardır.

Emzirmenin Bebek Bakımında Ki Önemi

Bebek bakımının en temel ihtiyaçlarından biri olan emzirme, bebeğin hem gelişimi hem de ruhsal açıdan güven duymasını sağlayan en kıymetli durumlardan biridir. Bu nedenle emzirmeye ne zaman başlanması gerektiği, ne kadar süre ve sıklıkla emzirilmesi gerektiği ile doğru emzirme tekniklerinin uzman bebek hemşiresi tarafından öğretilmesi önemlidir. Emzirmenin bir sisteme oturtulması ve düzenin sağlanması öncelikler arasındadır. Ayrıca süt saklama koşulları, anne sütünün bebeğe yetip yetmediğinin anlaşılması için dikkat edilmesi gerekenlerde bebek hemşiresi tarafından anlatılmaktadır.

Uygulamalı Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

 • Bebek banyosu uygulaması, bebek hemşiresi, anne ve baba ile birlikte yapılmaktadır.
 • Yıkama için gerekli aparatların seçimi (küvet, havlu, şampuan, bebek yağı v.b) bebek hemşiresiyle birlikte yapılarak yıkama ritüelinin detayları anlatılır.
 • Banyo sonrası, göz, kulak, burun ağız ve tırnak bakımları yapılır.
 • Uygun kıyafet seçimleri aile birlikte yapılır.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebek bezini değiştirme ve bağlama konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Göbek kordonunun kontrolü, kız ve erkek bebeklerde temizleme farklılıkları bebek hemşiresi tarafından anlatılmaktadır.

Yenidoğan Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebek masajı, bebekleri özellikle banyo sonrası ve uyku öncesi rahatlatan bir uygulamadır. Uzman bebek hemşiresi, rahat ve huzurlu bir uyku sürecine geçişi sağlayan bebek masajı uygulamalarını yaparak sonra ki süreçler de devamlılığın sağlanması için de aileye öğretmektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı doğumdan yaklaşık 15-20 gün sonra başlar. Bu süreçte doğru yöntemleri uygulamak sonra ki adımlar için kolaylık sağlayacaktır. Uzman bebek hemşiresi farklı gaz çıkartma pozisyonlarını öğretir ve gazı önlemek adına anneye bazı beslenme tavsiyelerinde bulunur.

Bebeğin Uyumasını Kolaylaştıracak Yöntemler

Yenidoğan bebekler doğduklarında gece gündüz ayırımını bilmezler. Onların ihtiyacı anne sıcaklığı ve güvendir. Bu güven duygusu uykuya geçişi kolaylaştırır. Fakat bu süreçte uyku düzenini oturtabilmek için emek vermek gerekir. Bu aşamaları kolay bir şekilde karşılayarak uygulamaya koyabilmek için bebek hemşiresi tarafından anneye verilecek detaylı bilgiler oldukça kıymetli olacaktır.

 Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar en çok karşımıza çıkan ve genellikle aile büyüklerimizin yönlendirmeleri sonucunda yapılan, güncelliğini kaybetmiş uygulama yanlışlarıdır. Uzman bebek hemşiresi bebek bakımında uygulanan güncel yaklaşımları anlatarak hatalı yapılabilecek bazı uygulamaların bebeğe zarar verebileceğini anlatarak, kaçınılması gereken konularında aileye destek olmaktadır.

 Yenidoğan Bebek Bakımı Hizmetinden Nasıl Faydalanabilirim?

Yönetici bebek hemşirelerimiz ile hastaneden taburcu olduktan sonra veya bebeğinizle ilgili yardım almak istediğiniz her hangi bir dönem içerisinde görüşme yapabilir, hizmetin detayları hakkında bir planlama sağlayabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için 7 /24 (24 saat) Medical Center’ ı arayabilir, yönetici bebek hemşiremizden bilgi alabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Yorum Gönder